search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
281 gösterim
Genel Kavramlar kategorisinde 102 puan

1 cevap

0 oy

Yazılım geliştirme süreçlerinde, paket yöneticisi (package manager) yazılım bileşenlerinin yönetilmesine ve dağıtılmasına yardımcı olan bir araçtır. Paket yöneticileri, yazılım geliştiricilerinin veya sistem yöneticilerinin dışa bağımlılıkları (dependencies) kolayca yönetmelerini sağlar. Bu dışa bağımlılıklar, projenin çalışması için gerekli olan ve genellikle üçüncü taraf kaynaklardan alınan kod, kütüphane veya bileşenlerdir.

Paket yöneticilerinin temel görevleri şunları içerir:

  1. Paket yöneticileri, projenizin ihtiyaç duyduğu tüm bağımlılıkları tanımlamanıza ve bu bağımlılıkları projenize eklemenize olanak tanır. Bu, genellikle bir proje dosyası içinde tanımlanan bağımlılıkların sürümlerini ve kaynaklarını takip etmeyi içerir.

  2. Paket yöneticileri, belirtilen bağımlılıkları otomatik olarak çevrimiçi depolardan veya belirtilen kaynaklardan indirir ve yerel projenize yükler.

  3. Yazılım geliştirici, projenin gereksinimlerine göre bağımlılıkların sürümlerini veya versiyonlarını güncelleyebilir. Paket yöneticisi, bu güncellemeleri yönetir ve projeye uygular.

  4. Projede artık kullanılmayan bağımlılıkların kaldırılması da paket yöneticileri tarafından kolayca gerçekleştirilebilir.

  5. Paket yöneticileri, farklı bağımlılıkların uyumlu sürümlerini ve bağımlılık çatışmalarını çözmeye yardımcı olur.

Paket yöneticileri, birçok programlama dilinde ve çevrelerde kullanılır. Örnekler arasında Node.js için npm (Node Package Manager), Python için pip, Ruby için RubyGems, ve Java için Maven ve Gradle gibi paket yöneticileri bulunur. Bu araçlar, yazılım geliştiricilerinin projelerini daha düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur ve üçüncü taraf bileşenlerin kolayca entegre edilmesini sağlar.

Daha gündelik hayattan anlatmak gerekirse;

Diyelim ki bir pasta yapmak istiyorsunuz ve pastanın tarifinde çikolata sosu kullanmanız gerekiyor. Ancak çikolata sosunu hazırlamak için çikolata, süt, şeker gibi malzemeleri ayrı ayrı satın almanız gerekiyor. İşte burada "paket yöneticisi" gibi düşünebilirsiniz. Çünkü bu araç, pastanın tarifinde belirtilen tüm malzemeleri sizin için yönetir ve sağlar.

Yarn, başlangıçta hız ve performans açısından geliştirilmiştir. Paketlerin indirilmesi ve projenin başlatılması gibi işlemlerde Yarn, genellikle daha hızlıdır. Ancak npm, son zamanlarda performansını artırmak için iyileştirmeler yapmıştır, bu nedenle farklar daha az belirgin hale gelmiştir.

Yarn, başlangıçta hız ve performans açısından geliştirilmiştir. Paketlerin indirilmesi ve projenin başlatılması gibi işlemlerde Yarn, genellikle daha hızlıdır. Ancak npm, son zamanlarda performansını artırmak için iyileştirmeler yapmıştır, bu nedenle farklar daha az belirgin hale gelmiştir.

6.2k puan

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 190 gösterim
190 gösterim
FLUTTER ı google tarafından geliştirilen bir JS kütüphanesi olarak biliyorum. Diğerlerinden farkı nedir acaba? FLUTTER ın günümüzü ve geleceği hakkında öngörünüz nedir?
20 Ağustos 2020 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 1.1K gösterim
1.1K gösterim
Yakın zamada sıkça duyduğum TypeScript kavramının ne olduğunu öğrenmek istiyorum, bilinen javascript ile arasında fark var mıdır?
4 Ocak 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 263 gösterim
263 gösterim
Javascript ile kullanabileceğim hangi grafik kütüphaneleri vardır?
13 Nisan 2020 Javascript kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
2 cevap 285 gösterim
285 gösterim
Ben Php kullanarak OOP kavramları üzerinde daha iyi bir anlayış ve tecrübe geliştirmeye çalışıyorum. OOP kavramlarında composition ve inheritance adında iki farklı konu var. Bunlar nedir ve ne farkları vardır?
1 Haziran 2023 Genel Kavramlar kategorisinde Barış ENGİN 132 puan sordu
0 oy
1 cevap 265 gösterim
265 gösterim
HTML ile butona basıp, script içinden kontrolünü yapmak istiyroum. <button ng-click="redirect()">Manuel Aktivite Ekle</button> bu mesela html tarafında, js tarafında ise angular.module('myApp').controller('...', function($scope,$location ) { ........ $scope.redirect = function () { $location.url('http://localhost:8080/Test.html'); } } acaba neyi eksik yapıyorum.
9 Temmuz 2017 Javascript kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu