search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
536 gösterim
.NET ile C# kavramları nedir? Arasındaki fark nedir?
.Net kategorisinde 1.9k puan

2 Cevap

1 oy

.Net, üzerinde farklı dillerin çalıştığı bir ortamdır. Çok benzer olmamakla beraber windows ya da linux gibi diyebiliriz. Yani windows'a uygulama geliştirmek veya linuxa ugulama geliştirmek de benzer bir konsept oluyor. Benzememesinin sebebi işletim sistemlerin üzerinde çalışmasdır. Direk emsali Java Runtime'dır. Yani .net linux üzerinde de çalışabilir windows üzerinde de. 

.Net çok genel bir kavram, microsoft un kendi dilleri için java runtime'a karşı oluşturduğunu söyleyebiliriz. .Net içinde sadece c# ı barındırmaz, ayrıca F#,Vb ve C++ da vardır. Arama motorlarından .NetFrameWork yazdığınızda binlerce yazı çıkıyor.

131 puan
1 oy
Çok kısa olarak düşünürsek; C# program yazmak için kullanılan bir dil. .Net'de C# ile yazılmış olan uygulamanın çalışacağı ortamdır. Windows 7'den sonra sanıyorum windows içinde direk geldiğinden kurmaya gerek kalmaz. Eski windows sürümlerinde gerekliydi.

Şu anda .net ortamının Linux'a da uyarlanmış hali var, adı Mono. C# ile yazdığın uygulamaları temel olarak Linux'da da çalıştırması düşüncesiyle geliştirildi. Ama ne kadar başarılı bilmiyorum.
1.9k puan

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 55 gösterim
55 gösterim
.NET de IComparable interface i nasıl kullanılır? Örnek ile açıklayabilir misiniz?
27 Şubat 2019 .Net kategorisinde asefat 141 puan sordu
0 oy
1 cevap 98 gösterim
98 gösterim
C# kullanarak bir uygulama geliştiriyorum. Elimdeki string in içinden istediğim karakteri nasıl alırım? Mesela birinci ikinci..
2 Kasım 2016 .Net kategorisinde kupanintorunu 222 puan sordu
0 oy
1 cevap 125 gösterim
125 gösterim
Textboxtan girilen veriyi entera basınca checklistboxa/listboxa atamak istiyorum. Ne yapmalıyım?
15 Mart 2017 Algoritma kategorisinde canonka 221 puan sordu
0 oy
1 cevap 454 gösterim
454 gösterim
checklistboxtan seçtiklerimizi butona basınca listboxa atamasını istiyorum.Sorun şu ki checklistboxtan seçtiklerimin her seferinde sadece yarısını atıyor. 10 veri seçsem 5 tanesini 2 veri seçsem 1 tanesini atıyor. Sorunu bir türlü çözemedim. Butona atadığım kod şu ... i++) { listBox1.Items.Add(checkedListBox1.CheckedItems[i]); checkedListBox1.Items.Remove(checkedListBox1.CheckedItems[i]); }
14 Mart 2017 C/C++ kategorisinde canonka 221 puan sordu
0 oy
1 cevap 87 gösterim
87 gösterim 9 Ocak 2017 C/C++ kategorisinde kupanintorunu 222 puan sordu