Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
108 gösterim
.NET ile C# kavramları nedir? Arasındaki fark nedir?
.Net kategorisinde (1.7k puan) sordu

2 Cevap

+1 oy

.Net, üzerinde farklı dillerin çalıştığı bir ortamdır. Çok benzer olmamakla beraber windows ya da linux gibi diyebiliriz. Yani windows'a uygulama geliştirmek veya linuxa ugulama geliştirmek de benzer bir konsept oluyor. Benzememesinin sebebi işletim sistemlerin üzerinde çalışmasdır. Direk emsali Java Runtime'dır. Yani .net linux üzerinde de çalışabilir windows üzerinde de. 

.Net çok genel bir kavram, microsoft un kendi dilleri için java runtime'a karşı oluşturduğunu söyleyebiliriz. .Net içinde sadece c# ı barındırmaz, ayrıca F#,Vb ve C++ da vardır. Arama motorlarından .NetFrameWork yazdığınızda binlerce yazı çıkıyor.

(131 puan) cevapladı
+1 oy
Çok kısa olarak düşünürsek; C# program yazmak için kullanılan bir dil. .Net'de C# ile yazılmış olan uygulamanın çalışacağı ortamdır. Windows 7'den sonra sanıyorum windows içinde direk geldiğinden kurmaya gerek kalmaz. Eski windows sürümlerinde gerekliydi.

Şu anda .net ortamının Linux'a da uyarlanmış hali var, adı Mono. C# ile yazdığın uygulamaları temel olarak Linux'da da çalıştırması düşüncesiyle geliştirildi. Ama ne kadar başarılı bilmiyorum.
(1.7k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 30 gösterim
30 gösterim 2 Kasım 2016 .Net kategorisinde Kerim (159 puan) sordu
0 oy
1 cevap 51 gösterim
51 gösterim 15 Mart 2017 Algoritma kategorisinde canonka (133 puan) sordu
0 oy
1 cevap 42 gösterim
0 oy
1 cevap 37 gösterim
37 gösterim 9 Ocak 2017 C/C++ kategorisinde Kerim (159 puan) sordu
0 oy
2 cevap 36 gösterim
36 gösterim 2 Aralık 2016 Web Programlama kategorisinde kenan (3.2k puan) sordu
...