Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
.NET ve C# arasındaki fark nedir?

Açık 2 Cevaplar 805 Gösterim .Net
.NET ile C# kavramları nedir? Arasındaki fark nedir?

2 Cevap

1

.Net, üzerinde farklı dillerin çalıştığı bir ortamdır. Çok benzer olmamakla beraber windows ya da linux gibi diyebiliriz. Yani windows'a uygulama geliştirmek veya linuxa ugulama geliştirmek de benzer bir konsept oluyor. Benzememesinin sebebi işletim sistemlerin üzerinde çalışmasdır. Direk emsali Java Runtime'dır. Yani .net linux üzerinde de çalışabilir windows üzerinde de. 

.Net çok genel bir kavram, microsoft un kendi dilleri için java runtime'a karşı oluşturduğunu söyleyebiliriz. .Net içinde sadece c# ı barındırmaz, ayrıca F#,Vb ve C++ da vardır. Arama motorlarından .NetFrameWork yazdığınızda binlerce yazı çıkıyor.

(131 puan)
1
Çok kısa olarak düşünürsek; C# program yazmak için kullanılan bir dil. .Net'de C# ile yazılmış olan uygulamanın çalışacağı ortamdır. Windows 7'den sonra sanıyorum windows içinde direk geldiğinden kurmaya gerek kalmaz. Eski windows sürümlerinde gerekliydi.

Şu anda .net ortamının Linux'a da uyarlanmış hali var, adı Mono. C# ile yazdığın uygulamaları temel olarak Linux'da da çalıştırması düşüncesiyle geliştirildi. Ama ne kadar başarılı bilmiyorum.
(2.0k puan)