search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
897 gösterim
Merhaba,

Farklı projelerde farklı veri tabanları kullanıldığını duydum. MySql, Oracle PLSQl, Maria benim duyduklarımın bazıları.

Piyasada genelde kullanılan veri tabanları nelerdir? Bunların seçimi neye göre yapılmaktadır?

Kolay gelsin.
Veri Tabanı kategorisinde 133 puan

1 cevap

2 oy
Zor soru. Ben genelde topluluğu takip ederim. En çok hangisinin kullanıldığını araştırırım. Ona göre gitmek mantıklı geliyor. Sebebi ise döküman, eğitim, yardım bulmak daha kolay oluyor. En basitinden internette benim karşılaştığım sorunlarla karşılaşan insanlar oluyor.

Bunun haricinde özel birtakım kıssasların varsa bu yöntem kullanılmayabilir.

Ücretli mi ücretsiz mi kullanacaksın? Mysql/MariaDB, Postgre SQL en popüler ücretsiz ilişkisel veri tabanları. Oracle ve MsSql de ücretli popüler olanlar.
Profesyonel destek istiyor musun? Hemen hepsi profesyonel destek sağlar hepsi de ücreti ile olur sanıyorum. Sadece MS den emin değilim ki onların destekleri de iyi. Dökümantasyonları güzel vs.
Cloud ortamda mı kullanacaksın? Oracle mesala bazı bulut ortamlarda güzel desteklenmiyor diye biliyorum (openshift)
Nosql mi olacak yoksa ilişkisel mi olacak? Günümüzde nosql kullanımı yaygınlaşıyor, güzel bir tercih olabilir. Burada hangi çeşit nosql kullanmak istiyorsun. İsteklerine göre seçeneklerin değişiyor. Geleneksel yöntem ikişkisel, nosql içinde de ilişkisele en yakın olanlardan birsii document-base olanlar (bkz mongodb).

Gibi sorular önemli. Sorulara göre cevap vermek de bayağı zor.
6.2k puan

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 595 gösterim
595 gösterim
Geliştirmeye çalıştığım bir proje için kullanıcılara 9 tane soru soracağım. Evet veya hayır cevaplarına göre puan vereceğim. Bana kalırsa 9 soru için 18 veri oluşturup evet hayıra göre puan çekmek. Veritabanı tablosunu oluşturmayı zihnimde bir türlü canlandıramıyorum. Yardımcı olur musunuz?
16 Aralık 2020 Veri Tabanı kategorisinde canonka 334 puan sordu
0 oy
1 cevap 168 gösterim
168 gösterim
Merhaba, Veri tabanı nedir? Nasıl ve neden kullanılır? Veri tabanı kullanmadan verimi bir yerde tutmam mümkün mü? Kolay gelsin.
4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter 133 puan sordu
0 oy
1 cevap 376 gösterim
376 gösterim
Selamlar, Veri tabanında sorgudaki join nedir?
3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 366 gösterim
366 gösterim
Selamlar, Hali hazırda var olan müşteri ilişkileri yönetimi (crm) yaptığımız ürünümüzü yeni baştan yazılması fikri doğrultusunda çeşitli çalışmaşar başlattık. Şu anki sistemde tablolar birbirilerine ilişkilerle bağlı(relational model). Teknik ekipten arkadaşlarla yeni yapıyı ... bir veri modeli üzerinde de tartıştılar. Bu kullanımın nasıl bir model olduğu ile alakalı bilgi verebilir misiniz?
19 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde yildiz 193 puan sordu
0 oy
1 cevap 240 gösterim
240 gösterim
selamlar, veri tabanında bulk olarak bir veri insert işlemi yapmaya çalışıyorum. her kayıt için de bir sequence numarası üretiyorum. ör: company_seq olsun. bunu 1 den başlatım. Cash size'ı 0 vermek ile vermemek bana performans açısından kazanç sağlar mı? bu değeri 100 veya 1000 yapmak çok farkeder mi?
25 Nisan 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu