search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
180 gösterim
Merhaba,

Veri tabanı nedir? Nasıl ve neden kullanılır? Veri tabanı kullanmadan verimi bir yerde tutmam mümkün mü?

Kolay gelsin.
Veri Tabanı kategorisinde 133 puan
yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 oy
Veri tabanı basit anlamda verileri kolay işleyebilmek için yardımcı uygulama olarak düşünülebilir. Veri tabanının kendisini geliştirmiyorsan veri tabanını yardımcı uygulama olarak düşünmek daha mantıklı. Eskiden (20 yıl kadar önce) uygulamalar veriyi dosya içinde tutmaya eğilimliydi. Yani programcılar verileri .dat dosyalarına yazıyorlardı. Fakat veri boyutu büyüdükçe bu dosyaların içinde arattırma, sıralattırma, birden fazla kullanıcının (concurrency) işlemlerini yönetme konusunda sıkıntılar oluşuyordu ve bu işlemleri kendiliğinden destekleyen uygulamalar (veri tabanları) kullanılmaya başlandı.

Temel olarak verilerin mantıksal olarak gruplanması (tablo), hızlı arattırma sistemleri (index), veri bütünlüğü için atomik işlemler(transaction) desteklenmesi gibi şu anda temel denilebilecek işlemleri sağlayan uygulamalardır.
2.0k puan

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 674 gösterim
674 gösterim
Geliştirmeye çalıştığım bir proje için kullanıcılara 9 tane soru soracağım. Evet veya hayır cevaplarına göre puan vereceğim. Bana kalırsa 9 soru için 18 veri oluşturup evet hayıra göre puan çekmek. Veritabanı tablosunu oluşturmayı zihnimde bir türlü canlandıramıyorum. Yardımcı olur musunuz?
16 Aralık 2020 Veri Tabanı kategorisinde canonka 334 puan sordu
0 oy
1 cevap 930 gösterim
930 gösterim
Merhaba, Farklı projelerde farklı veri tabanları kullanıldığını duydum. MySql, Oracle PLSQl, Maria benim duyduklarımın bazıları. Piyasada genelde kullanılan veri tabanları nelerdir? Bunların seçimi neye göre yapılmaktadır? Kolay gelsin.
4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter 133 puan sordu
0 oy
1 cevap 396 gösterim
396 gösterim
Selamlar, Veri tabanında sorgudaki join nedir?
3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan 6.2k puan sordu
0 oy
1 cevap 384 gösterim
384 gösterim
Selamlar, Hali hazırda var olan müşteri ilişkileri yönetimi (crm) yaptığımız ürünümüzü yeni baştan yazılması fikri doğrultusunda çeşitli çalışmaşar başlattık. Şu anki sistemde tablolar birbirilerine ilişkilerle bağlı(relational model). Teknik ekipten arkadaşlarla yeni yapıyı ... bir veri modeli üzerinde de tartıştılar. Bu kullanımın nasıl bir model olduğu ile alakalı bilgi verebilir misiniz?
19 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde yildiz 193 puan sordu
0 oy
1 cevap 254 gösterim
254 gösterim
selamlar, veri tabanında bulk olarak bir veri insert işlemi yapmaya çalışıyorum. her kayıt için de bir sequence numarası üretiyorum. ör: company_seq olsun. bunu 1 den başlatım. Cash size'ı 0 vermek ile vermemek bana performans açısından kazanç sağlar mı? bu değeri 100 veya 1000 yapmak çok farkeder mi?
25 Nisan 2018 Veri Tabanı kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu