search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
1 oy
109 gösterim
Projelerin DB ye bağlanma sırasında bağlanma yöntemi olarak fiziksel ve logical connection arasında ne fark vardır?
Genel Kavramlar kategorisinde 1.9k puan
yeniden etikenlendirildi

1 cevap

1 oy
Temel connection özellikleri açısından bakarsan hiçbir farkı yoktur.

Bu yapı pool kullanan tasarımlarda kullanılır. Örneğin 10 tane fiziksel db bağlantısı oluşturup bir arraylist içine attık ve oradan alıp kullanıyoruz. Kullandık işimiz bitti ve close metodunu çağırdık. Bu durumda ne olacak? Eğer fiziksel bağlantı kapatılırsa pool'a geri bıraktığımız bağlantı kapalı bir bağlantı olacak ki bir sonraki kullanımda direk olarak closedConnection hatası demek. Açıkçası poll kullanmanın hiçbir esprisi kalmayacak.

Bu durumlarda pool yazan kişiler veya firmalar, programlama dilinin verdiğin Connection nesnesini ezerler. Yani kendi nesnelerini yazarlar. Bu nesnenin içinde de genellikle close komutu işlevini değiştirir. Yani sen close metodunu çağırdığın zaman aslında fiziksel olarak kapanmaz. Sadece kapatıldığı düşünülür ve bekleyen bağlantılar kısmına tekrar alınır.

Sorunun cevabı ise direk açtığın programlama dilinin verdiği Connection nesnesi ile çalışırsan ve close dediğin zaman bağlantı kapanıyorsa, bu fiziksel bağlantı olur. Eğer bir kütüphane üzerinden veya kendi yazdığın bir kütüphane ile close metodunu veya diğer metodları ezdiysen ve isminin andırdığından başka bir işlem yapmak için kullanıyorsan buna da mantıksal (logical) connection denir.

İyi çalışmalar.
4.6k puan

İlgili sorular

3 oy
2 cevap 1.5K gösterim
1.5K gösterim
Bir web projesi yapıyorum. Database connection işlemi için connection pool kullanmanın önemi ve yararı nedir? Normal database'e bağlantısından farkı nedir? Ve nasıl connection pooling yapılabilir?
16 Aralık 2015 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 73 gösterim
73 gösterim
Selamlar, Çeşitlilik net ifade eder mi bilmiyorum ama çeşitlilikten kastım şu; Bazı projelerde JDBC ile bağlantı kurulabiliyor DB ye bazen JNDI ile bir datasource veriyoruz. Tomcat context xml e bağlantı bilgilerini koyuyuoruz. Bazen projenin içine bir xml dosyasından db bağlantılarını çekiyoruz. Sorum, başka ne tür connection pool çeşitleri mevcut? Umarım tam anlatabilmişimdir. Teşekkürler
15 Ocak 2018 Java kategorisinde erkanerkisi 210 puan sordu
1 oy
1 cevap 124 gösterim
124 gösterim
Global scope kavramı ve Scope-Lifetime farkı nedir ?
1 Kasım 2019 Genel Kavramlar kategorisinde begum22 116 puan sordu
0 oy
2 cevap 397 gösterim
397 gösterim
.gitignore ve .gitkeep farkı nedir? Bir tanesi commit edilirken hariç tutulacak dosyaları tutup, diğeri de boş folder ların tutulmasını mı sağlıyor ? Doğru mudur? Öyle ise içeriğini nasıl doldurmak gerekir örnek verebilir misiniz? Bu dosyaları oluştururken hangi komutu kullanmalı? mkdir folder açarken bunlarda ne kullanmalı?
28 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 613 gösterim
613 gösterim
İş ilanlarında baktığım zaman front-end developer ve back-end developer gibi kavramlar görüyorum. Biz programlama öğrenirken C ile yazmayı, java ile yazmayı ya da herhangi bir dille yazmayı görüyoruz. Front-end ya da back-end diye birşey söylenmiyor. Hangi gruba girmiş oluyoruz, ya da bu belirleyebileceğimiz bir durum mu? Bu kavramlar hakkında bir bilgi verir misiniz?
27 Temmuz 2017 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu