Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Keycloack identity provider nedir?

Açık 1 Cevaplar 18 Gösterim Sunucular
Keycloack üzerinde identity provider diye bir bölüm var. Bu bölüm nedir, ne işe yarar?

1 cevap

0

Identity Provider (IDP), bir kullanıcının kimliğini doğrulayabilen bir hizmettir. Keycloak bir IDP'dir.Identity Provider her realm için oluşturulur ve varsayılan olarak her bir uygulama için etkinleştirilirler. Bu, bir realmdeki kullanıcıların bir uygulamada oturum açarken kayıtlı identity provider’ lardan herhangi birini kullanabileceği anlamına gelir.

 IDP tipleri şunlardır:

Social provider, bölgenizde social identity provider’ı etkinleştirmenize izin verir. Keycloak, kullanıcıların bir sosyal ağ ile mevcut bir hesabı kullanarak uygulamanızda oturum açmasını kolaylaştırır. Şu anda desteklenenler şunlardır: Twitter, Facebook, Google, LinkedIn, Instagram, Microsoft, PayPal, Openshift v3, Openshift v4,GitHub, GitLab, Bitbucket ve Stack Overflow.

Protocol based provider, kullanıcıların kimliğini doğrulamak ve yetkilendirmek için belirli bir protokole dayanan sağlayıcılardır. Belirli bir protokolle uyumlu herhangi bir identity provider’a bağlanmanıza izin verirler. Keycloak, SAML v2.0 ve OpenID Connect v1.0 protokolleri için destek sağlar. 

(130 puan)