Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Keycloack client template nedir?

Açık 1 Cevaplar 58 Gösterim Sunucular
Keycloack adminde client templates diye bir kısım var, bu kısım nedir, ne işe yarar?

1 cevap

0

Keycloak client templates yapısı client scopes olarak değiştirildi.

Güvenliğini sağlamanız ve kuruluşunuzda kaydetmeniz gereken çok sayıda uygulamanız varsa, bu istemcilerin her biri için protokol eşleyicilerini ve rol kapsamı eşlemelerini yapılandırmak oldukça zor ve karmaşık olabilir. Keycloak, client scope adı verilen varlıkta paylaşılan bir istemci yapılandırması tanımlamamıza olanak tanır.

Client Scopes menüsüne gidince önceden tanımlı olan şablonlar listelenir. Buradan yeni bir şablon oluşturabiliriz. Kullanıcı önceden oluşturulan şablonlardan birini ekleyip kolayca kullanabilir.

Bir client kaydedildiğinde, o client için protokol eşleyicileri ve rol kapsamı eşlemeleri tanımlamanız gerekir. Bazı ortak ayarları paylaşarak yeni istemciler oluşturmayı kolaylaştırmak için bir istemci kapsamını(client scope) depolamak yararlıdır.

 

(292 puan)
2Yorumlar
(5.8k puan)
Bunun için bir örnek verebilir miyiz? Kafamda nerede kullanacağıma dair tam oturmadı.
(292 puan)
Keycloak yapısında OpenID tarfından tanımlı bazı scope yapıları vardır. Örneğin bunlardan biri olan “email”  email ve email_verified request lerine erişim ister. Tanımlı bu scope üzerinden tanımlı olan rollerden ekleyip kaldırabiiriz. Yani istemcideki her email için roller tek tek değilde bu yapı sayesinde tanımlanan rollerden kolaylıkla verilebilir.

Tabi bu yapıya kendimizde ekleme yapabiliriz.