Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Keycloack ile uygulamamı google, facebook sunucusuna bağlayarak login yapabilir miyim?

Açık 1 Cevaplar 60 Gösterim Sunucular
Keycloack kullanarak google veya facebook üzerinden login işlemi yaptırabilir miyim? Yaptırabiliyorsam nasıl ilerlemem gerekir?

1 cevap

0

Keycloak ile Facebook ve Google üzerinden login işlemi yapabiliriz.

Facebook ile oturum açmayı etkinleştirmek için tamamlamanız gereken birkaç adım vardır. İlk önce solda bulunan Identity Providers kısmına tıklayıp Add provider açılır listesinden Facebook’u seçin. Sonrasında Add identity provider sayfası açılacaktır. Facebook’tan bir Client ID ve Client Secret almamız gerekiyor. Add identity provider sayfasındaki Redirect URI’yi Facebookta Keycloak’ı müşteri olarak kaydettiğimizde lazım olacaktır bu yüzden Redirect URI’yi panoya kopyalayın.

Facebook ile oturum açmayı etkinleştirmek için önce Facebook Developer Console’da hesap oluşturmalıyız.

Hesaba giriş yaptıktan sonra, ekranda bulunan uygulama oluştur butonuna tıklamalıyız. Bu işlemden sonra bizden uygulama türü isteyecektir.

Bu türler: İşletme, Tüketici, Hızlı Oyunlar, Oyun, İş yeri ve Hiçbirşey.

Türü seçtikten sonra uygulamaya isim vermeliyiz. Sonrasında add product kısmından Facebbok Login’i seçmeliyiz. Açılan sayfada Quikstart kısmından uygulamanın platformunu seçiyoruz. Web’i seçtiğimizde bizden sitenin URL’sini isteyecektir. Bunun için Redirect URI’yi kullanıyoruz ve kaydetiyoruz. Javascript için Facebook SDK'sını Kurun, Giriş Durumunu Kontrol Edin, Facebook Giriş Düğmesini ekleyin başlıklarını incelemeliyiz.

Javascript için Facebook SDK'sını Kurun başlığında HTML'mize SDK'yı eşzamansız olarak sayfalarınıza yükleyecek JavaScript parçası eklememiz gerektiğinden bahsetmektedir. 

Giriş Durumunu Kontrol Edin başlığında Web sayfanızı yüklerken ilk adım olan kişinin Facebook girişi ile uygulamanıza giriş yapıp yapmadığını bulmaktır. Bu işleme bir çağrı ile başlarsınız FB.getLoginStatus. Bu fonksiyon, oturum açma durumunu almak için bir Facebook aramasını tetikler ve sonuçlarla birlikte callback fonksiyonunuzu arar.Örnek:

FB.getLoginStatus(function(response) {

    statusChangeCallback(response);

});

Response nesnesi birkaç alan içerir.

{

    status: 'connected',

    authResponse: {

        accessToken: '...',

        expiresIn:'...',

        signedRequest:'...',

        userID:'...'

    }

}

 

Status:Uygulamayı kullanan kişinin oturum açma durumunu belirtir. Connected, not_authorized, unknown olabilir.

Connected ise authResponse aşağıdakiler de dahil edilir :

accessToken - Uygulamayı kullanan kişi için bir erişim belirteci içerir.

expiresIn - Belirtecin süresinin dolacağı ve yenilenmesi gerektiği zamanını gösterir.

signedRequest - Uygulamayı kullanan kişi hakkında bilgi içeren imzalı bir parametre.

userID - Uygulamayı kullanan kişinin kimliği.

Facebook Giriş Düğmesini ekleyin başlığı  giriş düğmesini dahil edebilmek içindir.

Sonrasında solda bulunan menüden ayarlar ve alt menüsü basic kısmına tıklamalıyız. App ID ve App Secret öğelerini Add Identity Provider sayfasında Client ID ve Client Secret alanlarına doldurmalıyız. Sonrasında Identity Provider’ı kaydedi. Add Identity Provider sayfasında bir yapılandırma seçeneği Default Scopes alandır. Bu alan, kullanıcıların bu sağlayıcıyla kimlik doğrulaması yaparken yetkilendirmesi gereken kapsamları(scope) manuel olarak belirlemenize olanak tanır. 

(130 puan)