Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Kubernetes statefulset nedir?

Açık 1 Cevaplar 130 Gösterim Sunucular
Kubernetes statefulset nedir? Neden böyle bir yapıya ihtiyaç duyulmuştur?

1 cevap

0
Deployment ve ReplicationController durum bilgisi olmayan uygulamalarda kullanılır. StatefulSet, durum bilgisi olan uygulamaları yönetmek için kullanılan iş yükü API nesnesidir. Bir Pod setinin dağıtımını ve ölçeklendirmesini yönetir ve bu Pod'ların sıralanması ve benzersizliği hakkında garantiler sağlar. StatefulSet aynı zamanda bir denetleyicidir ancak Deployment’tan farklı olarak ReplicaSet oluşturmaz, benzersiz bir adlandırma kuralıyla Pod'u kendisi oluşturur. Bu nedenle bir StatefulSet'i önceki bir sürüme geri alamazsınız. Yalnızca Statefulset'i silebilir veya büyütebilir/azaltabilirsiniz.

StatefulSets, Pod'larının kimliği ve sıralaması için sıralı bir dizin kullanır. Varsayılan olarak, StatefulSet Pod'ları oluşturuldukları sırada deploy eder ve ters sırada sonlandırılır.
(292 puan)