Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Kubernetes service nedir?

Açık 1 Cevaplar 42 Gösterim Sunucular
Kubernetes service ne demektir? Hangi problemi çözmek için kullanılmaktadır?

1 cevap

0

Yeni pod oluşumlarında sorun yaratan network problemini kubernetes de service yapısı ile çözülebilir. Pod’lar yeniden ayağa kalktıklarında farklı bir ip adresi ve hostname alacaklardır. Bu durumda pod’lara stabil olarak erişebilmek için service yapısı kullanılabilir. Servisler bir ya da daha fazla port’un bir ya da bir grup pod’a yönlendirilmesinden sorumlu bileşenlerdir. Pod’ların aksine, sabit bir ip adresine sahip olan servisler aksi istenmediği sürece kalıcıdırlar. Sahip oldukları yük dengeleme, servis bulunurluğu, sabitlik ve zero down-time özellikleri sayesinde Kubernetes mimarinin önemli yapılarından birisidir.

Bir Kubernetes Servisi 4 farklı türde olabilir. Seçilen servis türü servisin erişim ve davranışını belirler.

  • ClusterIP

Servicee,cluster dışından erişilebilir değildir. Servise sanal bi rip adresi oluşturularak atanır. Erişimler bu ip adresi üzerinden gerçekleşir.

  • NodePort

Servicee,cluster dışından erişilebilirdir. Verilen NodePort değeri ile her bir Cluster Node’u üzerine port açılarak servise yönlendirilir. Aksi belirtilmediği sürece, herhangi bir node üzerinden servise erişilebilir.

  • LoadBalancer

NodePort türünde olduğu gibi dışarıdan erişilebilirdir. Kubernetes Node’larının önünde önceden konumlandırılmış yük dengeleyiciler bulunur.

  • ExternalName 

Diğer türlerde olduğu gibi selector kullanmak yerine DNS adını kullanır. Proxy ya da forward işlemleri kullanılmaz.Yönlendirme DNS seviyesinde gerçekleşir.

(292 puan)