search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
21 gösterim
Maven kullanırken artifact ve repository kelimeleri geçiyor. Bunlar nelerdir? Nerede ve nasıl kullanırım?
Java kategorisinde 5.7k puan

1 cevap

0 oy

Repository

Maven repositorysi projelerin ihtiyacı olan jar dosyalarını ve bu dosyalar ile ilgili verilerin saklandığı özel bir depolama alanıdır. Maven projelerin bağımlı oldukları kütüphaneleri bu depolama sistemi aracılığı ile yönetir.

Bir bilgisayara Maven kurulduğu zaman ilk çalıştırma anında arka planda hemen bir local repo yaratılır. Local repo o bilgisayar üzerinde derlenecek olan uygulamaların ihtiyacı olan bağımlılıkları barındırır ve aynı bağımlılığa sahip yeni bir uygulama yaratılması durumunda dependency tekrar download edilmez bu local repodan kullanılır.

Maven istenilen kütüphane için önce local repoya bakar, eğer local repoda bulamaz ise bu durumda firmaya ait merkezi repo kontrol edilir, burada da bulunamazsa bu durumda merkezi maven reposuna sorgulama yapılır. Ve dependency önce firmanın merkezi reposuna oradan da local repoya download edilir.

Artifact

Pom.xml dosyasına repodan çeşitli kütüphaneler ekleriz. Bu kütüphanelerin artifactları yani projemize dahil ettiğimiz eklentileri alt dalları  vardır. Pom.xml dosyasındaki grupıd ler eklenen kütüphaneyi artifactıd ler bu kütüphanenin hangi bölümünü dahil etmek istediğimizi gösterir.

172 puan
Bence artifact konusunu tam anlamamış gibi duruyursun. Önce direk kelime anlamına bakalım.
Artifact: özellikle ilk insanların meydana getirdiği sanat eseri, insan eliyle yapılan şey.
https://tureng.com/en/turkish-english/artifact

Burda anlaman gereken sen veya senden önceki programcıların yaptığı ve senin veya başkalarının kullanımına sunabileceğin bir meta. Yani kütüphane olabilir, uygulama olabilir. Senin örneğinde aslında bir pom.xml i çalıştırdığında ortaya çıkan jar, war veya ear dosyası. Aslında uygulananın bağlı olduğu ve kullandığı kütüphaneler de aynı açıdan değerlendirilir. Örneğin JUnit kullanıyorsundur projende, junit.jar bir artifact oluyor, ya da ben jodd kütüphanelerini beğeniyorum jodd-http.jar da bir artifact olur.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 10 gösterim
10 gösterim
Maven ile ben pom dosyasının içine yazdığım gerekli jar dosyalarını nereden indiriyor? Benim de uygulamalarımı bir yere atıp oradan indirebilir miyim?
31 Ağustos Java kategorisinde kenan 5.7k puan sordu
0 oy
1 cevap 34 gösterim
34 gösterim
Maven'de profil diye bir özellik var. Bu özellik nedir, ne işe yarar, nerede kullanabilirim?
31 Ağustos Java kategorisinde kenan 5.7k puan sordu
0 oy
1 cevap 21 gösterim
21 gösterim
Maven ile çalışırken genellikle insanlar "mvn clean install" diyor. Bazı arkadaşlar da "mvn clean compile" daha iyi olduğunu söylüyor. Arasındaki fark nedir?
31 Ağustos Java kategorisinde kenan 5.7k puan sordu
0 oy
1 cevap 198 gösterim
198 gösterim
Maven nedir? Ne için kullanılır?
29 Kasım 2016 Java kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
0 cevap 11 gösterim
11 gösterim
Maven ile bir projeyi derlediğim zaman class dosyalarını nereye açıyor ve işlem yapıyor?
31 Ağustos Java kategorisinde kenan 5.7k puan sordu