Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Maven dosyaları nereden indiriyor?

Açık 1 Cevaplar 30 Gösterim Java
Maven ile ben pom dosyasının içine yazdığım gerekli jar dosyalarını nereden indiriyor? Benim de uygulamalarımı bir yere atıp oradan indirebilir miyim?

1 cevap

0

Pom.xml içine dependency eklediğimizde Maven pom.xml içine bakar. Daha sonra bilgisayarımız içerisinde yer alan Local Maven Repository’sinde eklediğimiz dependency dosyalarını arar. Eğer bulursa oradan alarak projeye ekler. Bulamazsa Maven Central Repository’e bakar, oradan alır ve local repoya kaydeder. Daha sonra projemize ekler. Maven eklediğimiz dependencyleri ilk burada arar. Ancak central repoda olmayan bağımlılıklarda olabilir. Bu noktada projenmizde POM.xml içinde repository tanımı yapmamız gerekebilir.

https://mvnrepository.com/ adresinde birçok repo yer alıyor. Buradan aradığımız bağımlılığın hangi repoda yer aldığını bulabiliriz.

Aynı şekilde kendi projemizide .jar formatına getirip bir yere atıp başka insanların kullanımına sunabiliriz.

(196 puan)