search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
128 gösterim
Model::create($request->all) dediğim zaman MassAssignmentException hatası alıyorum. Sebebi, çözümüyle alakalı bilginiz var mıdır?
Php kategorisinde 5.8k puan
yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 oy

Model::create dedigimiz yerde Model sinifini ornek olarak uye adindaki sinif/tablo oldugunu dusunelim. Bu tablo icinde de adi/soyadi kolonlari olsun. Request nesnesi icinde adi/soyadi yaninda fazladan bir bilgi gelirse mesela yasi olsun, bu bilgiyi de tabloya kayit etmeye calisiyor ve tabloda da boyle bir kolon olmadigindan hata aliyor. Bunu engellemek icin Model sinifi yani Uye sinifi icinde hangi alanlarin kullanilacagini belirtmek lazim.

Ornek olarak

class Uye extends Model
{
    protected $fillable = ['adi', 'soyadi'];
}

Bu tanimda girilebilecek alanlarin isimleri verilmis. Laravel bunun tam tersini yani giremeyeceginiz alanlari da destekler. Ornegin

class Uye extends Model
{
    protected $guarded = ['yasi'];
}

Girilemeyecek alanlardansa ben girilebilecek alanlari belirtmeyi tercih ederim. Sonucta gerektiginde request icine bir suru alan eklenebilir, durumuna gore.

5.8k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 1.5K gösterim
1.5K gösterim
Laravel'in sitesinde lumen adinda bir framework daha var. Bunlarin arasindaki farklar nelerdir? Neden lumen kullanayim?
5 Ekim 2016 Php kategorisinde kenan 5.8k puan sordu
0 oy
1 cevap 277 gösterim
277 gösterim
Lumen ile bir uygulama geliştiriyorum rotaları girmeme rağmen hata alıyorum, hata aşağıdaki gibidir. Konu ile ilgili bilgisi olan? NotFoundHttpException in RoutesRequests.php line 443: in RoutesRequests.php line 443 at Application->handleDispatcherResponse(array('0')) in RoutesRequests. ... 382 at Application->dispatch(null) in RoutesRequests.php line 327 at Application->run() in index.php line 28
22 Temmuz 2016 Php kategorisinde kenan 5.8k puan sordu
0 oy
2 cevap 136 gösterim
136 gösterim
Laravel ile rss parse ettim. Last build date ini alırken ay,gün ve yıl doğru ancak saati hep server saatini alıyor sanırım, channel daki last build date ile aynı değil, hep güncel saat. Neyi yanlış yapıyor olabilirim? iastBuildDate' =>$feed->get_channel_tags('http://a9.com/-/ ... ise date('d M Y H:i:s', strtotime('lastBuildDate'[0]) ekrana basmaya çalıştım ama hep şimdiki tarih ve saati alıyor.
14 Ekim 2016 Php kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 113 gösterim
113 gösterim
Selamlar, use Illuminate\Auth\Access\Gate; kullarak Gate yapısını çalıştırmaya uğraşıyorum. Ama başlıktaki hatayı alıyorum. Neden olabilir?
11 Kasım 2016 Php kategorisinde kenan 5.8k puan sordu
0 oy
1 cevap 177 gösterim
177 gösterim
Selamlar, Php/Laravel ile proje yaparken db kurmamak için sqlite kullanarak işlerinizi halledebilirsiniz. Projede migration çalıştırdığınız zaman direk gerekli db dosyasını bulamadığını söyleyecek(ben bu hata ile biraz uğraştım) Bu durumda aslında ... dosyası bulunuyor. Burada default değerini sqlite yapmanız yetiyor. Biraz aşağıda sqlite için gerekli configuration kısımlarını bulabilirsiniz.
27 Aralık 2015 Php kategorisinde kenan 5.8k puan sordu