Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Green/yeşil thread nedir?

Açık 1 Cevaplar 38 Gösterim Genel Kavramlar
Bir yazı okurken green thread kavramına denk geldim. Nedir bu kavram?

1 cevap

0
Thread kavramı bildiğimiz gibi (genelde) işletim sistemi tarafından yönetilen aynı anda birden fazla işlemin yapılabilmesi için kurgulanmış programlama kavramı oluyor. Temel olarak işletim sistemine ne zaman hangisini çalıştıracağını, nasıl önceliklendireceğini bırakıyoruz, kodumuzu çalıştırıp işimize bakıyoruz.

Sanal makinalar üzerinde ise işletim sisteminin verdiği thread kütüphaneleri kullanılmaksızın kendi mekanizmaları geliştirilmiş. Böylelikle bir thread yazsak bile thread zamanlamasını sanal makina yönetiyor durumda oluyor. Örnek JVM thread. Bu thread çeşidine de yeşil/green thread deniyormuş.

Burada dikkat edilmesi gereken konu thread bir process üzerinde çalıştığı ve process tarafından yönetildiği için işletim sistemi kaç tane thread çalıştığının farkında olmayacak ve önceliklendirme yapmayacak. Tamamen sanal makina yönetimine bırakılmış oluyor.
(5.1k puan)