Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Cluster mode nedir?

Açık 1 Cevaplar 15 Gösterim Sunucular
Cluster mode nedir? Neden kullanılır? Avantajları nedir?
2Yorumlar
(4.8k puan)
Cluster mode? Standalone mode ve cluster mode diye yaklaşımlar var suncular için. Bunu mu kastediyorsun? Yoksa bi ürün felan mı?
(165 puan)
Evet sunucular için kastediyorum.

1 cevap

1
Kelime anlamından ilerleyebilirsin.

Cluster: küme, salkım, kümelenmek

Bir uygulamayı bilgisayarında direk run butonuna basıp çalıştırdığın zaman kendi kendine çalıştırmış oluyorsun. Yani tek bir uygulama çalışıyor onunla görevleri paylaşacak aynı uygulamanın bir örneği daha yok. Bu yaklaşıma standalone mode deniyor. Bağımsız, tek başına demek.

Ama sunucularda belirli bilgisayar kümeleri oluştururak işi birden fazla bilgisayara(sunucuya) dağıtma seçeneği vardır ki günümüzde hayli yaygın. Bunlara bu sunucu kümesine cluster diyoruz. Bir işin parçaları da cluster üzerindeki düğümlere(node) dağıtılabilir ApacheSpark, Hadoop benzeri uygulamalarla, veya birbirinden bağımsız tekrar eden çok iş varsa, web trafiği gibi, bu trafik de cluster üzerindeki sunuculara dağıtılabilir. Bunun için örnek standard web sunucuların çoğaltılıp kullanılması diyebiliriz. Cluster yönetimi göreceli olarak biraz daha zordur. Buna sanıyorum cluster mode diyebiliriz.
(4.8k puan)