Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Java versiyonlarının çıkış mantığı nasıl değişti?

Açık 1 Cevaplar 27 Gösterim Java
Neden bu kadar çok java versiyonu çıkıyor?

Birkaç sene öncesine kadar java versiyonları yıllarca bekliyordu. Şimdi ise çok versiyon çıkmaya başladı. Biz 8 kullanırken 15 çıkmaya hazırlanıyor. Nasıl ayak uyduracağız?

1 cevap

0
Oracle Sun Microsystem'i satın aldıktan sonra java için commercial support verdiğini ve versiyon geliştirme sıklıklarını değiştirdiğini açıkadı. Eskiden 3-5 yıl alan version sıklıkları şu an standard olarak 6 aylık periodlara indirgendi (non-lts) ve LTS (Long Term Support) versiyonları da çıkarılmaya başladı.

1.8 sürümünden sonra sürüm isimleri de başındaki 1 kaldırılacak şekilde değiştirildi. Artık java 9 - 10 - 11 ... şeklinde ilerliyor.

LTS versiyonlar için Oracle 5 yıl destek açıkladı. Non-LTS olanlar için bir sonraki sürüm çıkış tarihi yani 6 ay destek var.

Hangi sürümü seçmeliyim sorusunun cevabı çok kolay olmamakla beraber genelde firmalar LTS sürümler ile çalışmayı tercih edebilir. Keza benzer sürümlendirme teknikleri Linux sunucular için de kullanılıyor. Daha olgun sürümü kullanmak isterseniz LTS tarafta daha yeni sürümleri kullanmak isterseniz non-LTS tarafta kalabilirsiniz. Eylül 2020 itibariyle sürüm tarihlerini görmek isterseniz aşağıdaki linke bakabilirsiniz

https://www.oracle.com/java/technologies/java-se-support-roadmap.html
(4.8k puan)