Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
En çok kullanılan DB hangisidir? Veya hangi proje tiplerine göre hangi DB'ler tercih edilir?

Açık 1 Cevaplar 20 Gösterim Veri Tabanı

1 cevap

0
En çok kullanılan DB'ler için https://db-engines.com/en/ranking adresine bakabilirsin.

Sıralama Oracle, Mysql, Mssql, PostgreSQL ve MongoDB beşlisiyle başlıyor.

Geleneksel diyebileceğimiz yöntem relational/ilişkisel veri tabanları oluyor ki ilk 4 sıra zaten ilişkisel veri tabanlarında. Sonra en popüler olan bigdata/document based olanı geliyor, mongodb.

Firmalar genellikle önemli ve transactional verilerini ilişkisel veri tabanlarında tutmayı daha güvenli buluyor. Sektör olarak bu veri tabanları hem en uzun zamandır kullanılanları hem de en olgunlaşmış olanları.

Bu veri tabanlarını kullanırken hacim büyüdükçe ölçeklendirme yapmak gerekiyor ve bu işlem gittikçe fiyat/performans açısından verimsizleşmeye başlıyor. Son yıllarda önemli bir konu başlığı olarak Big Data/Büyük veri bizim gündemimize geldi. Artık veri tabanları büyük verilerin işlenmesi için özelleştirilmeye başladı. Ama tecrübe anlamında ilişkisel veri tabanları çok daha yoğun olduğu için önemli işler yine ilişkisel dbler üstünde duruyor.

Eğer elimizdeki veriye döküman bazında ulaşacaksak (Json/XML) gibi document based olanlar kullanılıyor. Mongo, Couchdb bunlara örnek

Eğer kayıtlar arasındaki ilişkiler bizim için önemli ise artık graph based veri tabanları kullanılmaya başlandı. Neo4j de bunun için bir örnek.

Verinin miktarı çok büyükse ve yine ilişkisel benzeri veriler kullanacaksak o zaman da distributed sistemler ortaya çıkmaya/kullanılmaya başlandı Hadoop gibi. Burada hadoop hem veriyi muhafaza etmek hem de işleme gibi görevleri almış oluyor.

Teoride hepsi birbirinin yerine geçebilir. Pratikte zaman/maliyet gibi konulara göre seçim yapmak gerekiyor.

Tipik olarak ilişkisel veri tabanları projelerin neredeyse %90 kadarını karşılamaya yeterli.
önce (4.5k puan)