Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

1
Web service schemalocation nasıl üretiliyor? Load balancer ya da domain url olduğunda nasıl güncellenir?

Açık 1 Cevaplar 16 Gösterim Sunucular
Selamlar,

Geçtiğimiz projelerin birinde, web service projemizi 3.party lerin birine açtık. Ancak schemalocation kısmı IP si sadece internal ayarladığımız load balancer linki verilmişti.

Ancak bu açık ip adresi yerine domanin urli yani yemeksepeti.com .. şeklinde bir sabit link olmasını istiyoruz. 123.12.12.123:1234 gibi rakamsal IP:port dan ziyade

not: 3. party ler ile proxy ayarı da yapıldı , o şekilde erişiyorlar.

1 cevap

0
  • Aklıma hızlı cevap olarak bir yöntem geldi. WSDL dosyasını sanıyorum otomatik üretiyorsunuz. Otomatik ürettiğinizi wsdl dosyasını kaydedip projenin altına koyabilir ve o wsdl dosyasını kodunuzun içinden gösterebiliyordunuz diye hatırlıyorum. Bu şekilde istediğiniz kısımları değiştirebilirisiniz. Ama ilerleyen zamande xml değişirse unutmamak lazım.
  • Biraz arattırma yaptığım zaman başka bir yöntem çıktı. WSDL için xml catalog dosyası oluşturuluyormuş ben şahsen hiç denemedim. Ama çözüm güzel görünüyor. Aşağıdaki linke bir göz atabilirsin.
    https://access.redhat.com/solutions/34634
  • Birbaşka yöntem IP üzerinden çalışmaktan ziyade DNS kullanımı olabilir. Keza biz eskiden IP ile çalışırken şimdi DNS üzerinden bir isim verip öyle gidiyoruz. Bu şekilde IP'lerle uğraşmak zorunda kalmıyorsun.
  • Schema location xsd dosyasını almak için gerekiyor diye düşünüyorsan xsd dosyasını wsdl içine gömebiliyorsun ayrı bir dosya olarak koymaya gerek kalmıyor.
  • WSDL üzerinden code generate eden birisi var ve onun bilgisayarında düzgün çıksın diye düşünüyorsan; çok mühim değil. Ürettiği kodda stub sınıfına senin belirlediğin IP'yi versin zaten öncelik senin stub'a verdiğin olduğu için diğerini görmez. Hiç vermezsen IP sorun olur.
(4.5k puan)