Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Python ile yapılabilecekler nelerdir?

Açık 1 Cevaplar 205 Gösterim Python
Python programlama dili ile neler yapılabilir? Her iş için python kullanılabilir mi?

1 cevap

0

Bu soruya teorik ve pratik olarak iki cevap verebiliriz.

Teorik cevap: Bir programlama dili çok basit yapıları (if, goto, 4 işlem, vb..) destekliyorsa diğer dillerin yaptığı herşeyi yapabilir. Tabii ki yeterince sabrınız varsa :) Keza python'da da aynı. Java ya da C ile yapacağınız hemen herşeyi daha basit şekilde yapabilirsiniz.

Pratik cevap: Diller birbiri yerine kullanılabilse de her zaman bu ikame olma durumu pek tercih edilmez. Nedeni şu ki hemen her dil kendini kanıtladığı bir köşe başını tutar. Örneğin;

  • Python ile web sitesi tabii ki yazabilirsiniz hatta güzel kütüphaneleri var(django, pyjamas, vb), gelgelelim php web sayfaların %70'inden fazlasını elinde tutuyor.
  • Başka bir örnek Python ile tabii ki desktop ya da mobil oyun yazabilirsiniz (pygame vb). Performans içerikli oyunların köşe başı desktop için C/C++ mobil için Java ve Swift/objective C tutmuş durumda.
  • Diğeri python iş uygulamalarında(enterprise) kullanılan bir programlama dili olsa da Java bu köşebaşını kapmış durumda.

Peki Python hangi köşe başını tutmuş durumda? Şu anda programlama dili öğrenme konusunda 2015 yılından bu yana dünyada en çok tercih edilen dil. Günümüzün teknoloji dünyasında adını sıkça duyduğumuz veri bilimi, veri işlemesi durumunda da Python kesin olarak köşebaşını kapmış durumda.

Hızla trendler değişse Python yükselişte olsa bile bence özellikle kendi köşebaşındaki pozisyonunu güçlendirmeye daha çok devam ediyor.

(5.7k puan)