search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
172 gösterim
Merhaba öğrenciyim daha 1. sınıfım üniversitede. Sizden bir ricam olacak. Derslere çalışırken zorlanıyorum anlamakta güçlük çektiğim çok fazla detaylar oluyor. Yazılım Mühendisliği okuyorum. Bana nasıl çalışmam gerektiği hakkında bilgilerinizi ipuçlarını paylaşırsanız çok sevinirim. Mesela Programlama Dilleri dersi görüyorum. Ezber bir ders .Dillerin geçmişi birbiriyle bağlantısı syntax semantics gibi daha temel şeyler görüyoruz fakat bu derse çalışırken ezberlemem gereken yerlerde bile mantığını anlamadığım şeyler kafama girmiyor ve her şeyin deriniyle ve detayıyla anlamlandıramıyorum. Bu yolun başında olduğum için midir yoksa sıkıntı bende midir  diye sorgulayıp duruyorum
Genel Kavramlar kategorisinde 116 puan

1 cevap

1 oy
Aslında sorunun cevabını kendin vermişsin. Üniversite ile programlama/yazılım alanında da ilk yılınsa gayet normal. Hemen herkesin başından geçiyor böyle tecrübeler.

Kısaca birkaç tavsiye vereyim.

1 - Her sanat/spor/eğitim dalında olduğu gibi yazılımda da ne kadar çok tekrar pratik yaparsan o kadar iyi konuya hakim olursun.  10.000 saat kuralını unutma. Birşeyde profesyonel bir başarı 10.000 saatlik pratikten sonra gelir. Bu konuyu bilmiyorsan arattırıp bakabilirsin.

2 - Bir konu öğreneceğin zaman zorlanıyorsan, benim tavsiyem karmaşık halinden önce en basit halini öğrenmeye çalış. Web uygulaması yazacaksan önce hello-world uygulaması yaz. Kalkıp hemen proje yazmaya başlama.

3 - Bilmediğin, anlamadığın konular için güzel bir yol zaten seçmişsin, buradan veya sana faydalı gördüğün kaynaktan araştırmaya devam, sormaya devam.

4 - Yıllar sonra ne kadar ilerlediğini görmek için kendine online varlık oluşturabilirsin. Kişisel blog olur, hasscript profili olur, github profili olur, stackoverflow olur, vs, vs.

İyi çalışmalar,
4.6k puan
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :)

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 45 gösterim
45 gösterim
Wordpress'te yaptığım blogum için kullandığım logoda ingilizce yazı içeriği bulunuyor. Sayfanın Türkçe versiyonu için Polylang pluginini kullanıyorum. Dili değiştirdiğimde logonun değişmesini nasıl sağlayabilirim?
25 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde melis 106 puan sordu
0 oy
1 cevap 105 gösterim
105 gösterim
Merhaba, Eclipse'te ctrl ile birlikte yön tuşlarını kullanamıyorum. Normalde kelimeler üzerinde hızlıca gezinmek için ctrl + <sağ> , <sol> gibi tuşları kullanıyorum. Birden çalışmamaya başladı. Notepad'da falan çalışıyor. Sadece eclipse'te çalışmıyor.
19 Ağustos 2019 Editor/IDE kategorisinde sinan 291 puan sordu
0 oy
0 cevap 2 gösterim
2 gösterim
Regex kullanarak bir string(katar)'deki köşeli parantezin içindeki kelimeler harici her kelimeyi almak istiyorum. Örneğin; Input = "Ben seni görmek için [evden] buraya kadar [koşarak] geldim" Output = "Ben seni görmek için buraya kadar geldim" Teşekkürler, iyi çalışmalar.
16 saat önce Genel Kavramlar kategorisinde furkankahveci 154 puan sordu
1 oy
0 cevap 58 gösterim
58 gösterim
Dosya iletişimi yaparken karşı taraftan aldığım public key ne işe yarıyor? Bu public key nasıl import ediliyor? Kullanımı nasıl?
25 Ekim 2018 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
0 cevap 48 gösterim
48 gösterim
Selamlar, Benim uygulamam ile karşıdaki bir uygulama arasında bir dosya alış-verişi olması senaryosunda dosyaların şifrelenerek paylaşılması gerekiyor. Bu durumda senaryo nasıl olmalı? PGP ile nasıl dosya şifreleniyor, public / private key nedir? Nasıl kullanılıyor?
25 Ekim 2018 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu