Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Spring boot actuator nedir ne işe yarar?

Açık 1 Cevaplar 623 Gösterim Java

1 cevap

1

Spring boot actuator'ı projemize bir dependency olarak ekleyerek, projemizin çalışma durumu(ayakta/ayakta değil), trafik durumu, son yüz http isteği, veritabanımızın durumu vs gibi bilgilere çok kolay bir şekilde endpointler üzerinden erişebiliriz.

Spring Boot uygulama linkimizin sonuna actuator/beans , actuator/health gibi parametreler yazarak endpointlere ulaşıp bilgi alabiliriz.Örneğin (...uygulama_linki).../actuator/health yazarak uygulamamızın ayakta olup olmadığını kontrol edebiliriz. Uygulamamız ayaktayken şöyle bir json veri döner:

{

    "status" : "UP"

}

Bu arada büyük uygulamalarda bunu aktif ettiğimizde performansı etkileyebileceğini unutmamak gerekir. Actuator'un bize sunduğu tüm özelliklere ihtiyacımız yoksa şayet, gereksiz olanları application.properties'den değerini false yaparak kapatabiliriz.

Actuator için maven projemize eklememiz gereken dependency şudur:

<dependency>
   <groupId>org.springframework.boot</groupId>
   <artifactId>spring-boot-starter-actuator</artifactId>
</dependency>
(291 puan)