Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Load Balancer, Proxy ve Reverse Proxy kavramları

Açık 1 Cevaplar 934 Gösterim Genel Kavramlar
Load Balancer, Proxy ve Reverse Proxy kavramları hakkında bilgisi olan var mı?

Neden, nasıl yapılıyor, network akışı nasıl oluyor?

Bildiğim kadarıyla Web Server (web sunucusu) üzerinden dışarıdan gelen isteklerin bir nevi kontrol edilmesi diye biliyorum. Teknik detay açısından bağlantıları, farkları nelerdir?

Hem Web ya da Application Server üzerinde yapılması mümkün mü?

1 cevap

0
Burada bir cevap var proxy ve reverse proxt için.

http://www.hasscript.com/1189/reverse-proxy-nedir?show=1189#q1189

Eksik kalan da load balancer oluyor ki; bence en basit tanım onun :)

Bir sisteminizin olduğunu ve hergün binlerce request aldığınızı düşünün. Tek bir sunucu üzerine gelen bütün istekleri cevaplamakta zorlanmaya başladığı zaman sunucu sayısı veya sunucunun gücü artırılır (scaling). Sunucu sayısı arttırdığın zaman gelen istekleri bir başka sunucu ile karşılar sonra diğer sunuculardan birine yönlendiririz. Böylelikle sunuculara yüklenen işlemi dengelemeye (balancing) uğraşırız. Buna yük dengeleme (load balancing) denir. Yanlış hatırlamıyorsam apache üzerinde direk bu özellik var. IBM WAS gibi büyük uygulama sunucuları üzerinde de var. Ama hepsine detayında hakim değilim. NginX de kullanılıyor diye hatırlıyorum.
(4.3k puan)