Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
OpenJDK mı Oracle JDK mı

Açık 1 Cevaplar 384 Gösterim Java
OpenJDK ve OracleJDK arasındaki fark nedir? Birinin diğerine tercih edilme sebepleri nelerdir.

1 cevap

0
11. sürüme kadar geliştirici açısından pek de bir farkı yoktu. Çok detaylarda (gc algoritmaları, memory kullanımı gibi) farklar olabilir, geliştiriciyi çok da ilgilendirmiyordu.

11. sürüm itibariyle oracle oracle bir sürü değişiklik yaptı, örneğin javafx JSE dışına alındı. Artık ek olarak indirilecek. Bu detayların haricinde oracle lisans güncellemesine gitti. Artık sunucularımızda java kullanacağımız zaman lisans ücretleri ödememiz gerekebilir.

OpenJDK da topluluk tarafından geliştirilen ücretsiz olan sürüm. Muhtemel olarak bol bol kullanacağımız yapı. Zaten linux kullananların aşina olduğu bir JDK oluyor ki tekrar edeyim kurduktan sonra hemen hemen hiçbir detayıyla zaten ilgilenmiyoruz. Sadece linux'da tercih edilen JDK openJDK oluyor.
(4.5k puan)