Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
PGP nedir? Ne işe yarar?

Açık 1 Cevaplar 226 Gösterim Genel Kavramlar
Pgp kavramı tam olarak ne oluyor ve hangi işte kullanabilirim?

1 cevap

0

PGP çift taraflı şifreleme yöntemlerinden asimetrik şifrelemeyi genelde dosyalar için kullanan bir uygulama/standard olarak karşımıza çıkar.

Firmalar veya kişiler arasında dosya alışverişi olduğu durumlarda dosyanın güvenliğini sağlamak için iki kişi/firma kendine ait bir public(halka açık) bir de private(özel) anahtar oluşturur. Bu anahtarlar pgp uygulamasıyla oluşturuluyor. Daha sonradan da karşılıklı public anahtarlar paylaşılır. Bir taraf göndereceği dosyayı karşı tarafından public anahtarı ile şifreler. Daha sonra dosyayı yollar. Alıcının elinde bir private anahtar vardır, beraber üretildiği public anahtarın şifrelediği dosyayı açar.
Kısaca dosya public anahtar ile şifrelenir, private anahtarla açılır. Mesela benimle bir özel bir dosya paylaşacak insanlara public anahtar üretip herhangi bir mecraadan paylaşabilirim. İnsanlar o anahtarla şifreledikleri dosyayı kendi private anahtarımla açarım.
Genel şifreleme için aşağıdaki linke göz atılabilir.
(5.3k puan)