Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
oracle veritabanında hard parse ile soft parse arasındaki fark nedir?

Açık 1 Cevaplar 245 Gösterim Veri Tabanı
oracle veritabanında  hard parse ile soft parse arasındaki fark nedir?

1 cevap

1

Oracle üzerinde bir sorgu çalıştırdığın zaman bunu paylaşımlı bir alanda daha önceden gelmiş ve çalıştırılmış bir sorgu olarak hafızada tutar. Eğer birebir aynı sorgu tekrar gelirse bu paylaşımlı alandan zaten derlenmiş olan sonucu alıp çalıştırır. Buna soft parse denir. 

Eğer gönderilen sorgu her seferinde farklı sorgular olursa sorgu tekrar tekrar bileşenlerine ayrılarak derlenme işlemi tekrar yapılır. Buna hard parse denir.

Soft parse olayında sorgular kenarda bir alanda tutulduğu için performans olarak daha hızlı olacaktır. Temel prensipte bir fark olmamalı. İşlemleri daha hızlı yapmak için kullanılan bir teknik olarak hatırlıyorum.

Programcı genel olarak gönderdiği sorguyu tekrar tekrar derleme işlemine sokmamak için bazı kullanımları alışkanlık haline getirmelidir. Prepared statement kullanımını sürekli hale getirmelidir. Birçok programlama dili prepared statment yapısını direk destekler. Java/c#/php benim bildiğim kadarı. Üçünde de destek var.

(4.4k puan)