Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

1
SPA / single page application ne demektir?

Açık 1 Cevaplar 458 Gösterim Genel Kavramlar
Tek sayfa uygulaması yani single page application ne demektir?

1 cevap

0
Bugünlere kadar alışılagelmiş web sitesi geliştirme prensibi; her farklı tür bilgi için farklı bir sayfanın tasarlanması ve sayfa içinde gösterilecek bilginin sunucu tarafında belirlenip sayfanın kodunun da sunucu tarafında hazırlandığı yaklaşımına dayanıyor. Şu an gördüğümüz sitelerin çok büyük bir oranı öyle.

Mesela hasscript.com/1630 linkine girdiğin zaman bu sayfa görünüyor. Bu sayfa açılırken sunucu tarafında gerekli hesaplamalar yapılıyor. Bu durumda sunucu tarafı bilginin çekilmesi, uygun bir şekilde hazırlanması, gösterilecek olan html  kodunun da üretilmesi işlemlerini yapıyor. Günümüzde yavaş yavaş bu yaklaşımdan SPA yani tek sayfa uygulamasına (single page application) doğru bir akış var. Çünkü sunucu tarafına sadece verinin hazırlanması yükünün bindirilerek diğer aşamaların istemci tarafına indirilmesi isteniyor. Genel olarak java script kodları ile o verinin nasıl görüneceği, yani kullanıcıya nasıl yansıtılacağı belirleniyor. Bu şekilde hem ağ üzerindeki trafik azalıyor hem de sunucunun işlemci gücü daha etkin kullanılıyor.
(4.8k puan)