0 oy
55 gösterim

Oracle veri tabanında insert işlemi sırasında Append hint'i hangi durumlarda kullanmak faydalı olur. hangi durumlarda kullansak bile ignore (ihmal) edildiği durumlar var mıdır?

insert /*+ append parallel(t2, 2) */
into table_first
  select *
    from table_second;
kapalı
Veri Tabanı kategorisinde (1.8k puan) | 55 gösterim

1 cevap

0 oy
En İyi Cevap

Oracle'da tablolar içinde kayıtlar silindiği zaman tabloda boşluk bölümler oluşur. Yeni kayıt ekleneceği zaman da tabloda böyle boşluklar varsa önce oralar doldurulmaya çalışılır ki gereksiz yere disk üzerinde yer kaplanmasın. Kendi çapında optimize etmeye çalışır. Ama bu işlem yüzünden kayıtları eklerken uygun yer arama, onu araya ekleme gibi konularla uğraşarak performans azalır. Aslında normal işleyişlerde göze alabileceğin birşey. 

Bunun haricinde eğer bir taşıma işlemi yapıyorsan. Yani binlerce, milyonlarca kayıt taşıyacaksan işlemi hızlandırmak için bu uygun yer ara, oraya yerleştir olayını es geçebilirsin. Direk dosyanın sonuna ekle, bu hesaplamalarla uğraşma demek için append hitini kullanıyoruz.

(3.7k puan)
seçti
append parallel(t2, 2) kısmındaki
appendden sonraki kısım ne anlama geliyor?

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
Birbirinden değerli Türkçe Blog yazarlarını takip edebilmek için ziyaret edebileceğiniz bir internet sitesi. yazarlar.hasscript.com