search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
215 gösterim
Docker ve Container tam olarak nedir bilgisi olan var mı? Farkı var mıdır? Neden bu(bunlar) ortaya çıkmış, hangi tür projelerde tercih edilir ya da edilmez? Getirdiği avantajlar nelerdir?
Unix/Linux kategorisinde 1.9k puan

1 cevap

0 oy
Sanallaştırma kavramına hakimsen, docker daha hafif bir sanallaştırma aracı. Normalde sanal bir makine kurduğun zaman fiziksel makinendeki ram/hdd/CPU kaynaklarının herbirisi için bir ayarlama yapman ve sanal makinelere paylaştırman gerekir. Docker bunun yerine linux çekirdeği üzerinde bir geliştirmeyle özellikle HDD üzerindeki ayırdığın alanı azaltıp CPU ve Ram ortak kullanıma yönelik bir yapı içeriyor.

Her kurulan sanal makine örneğine de container deniyor.
4.6k puan

Bu resim güzel bir açıklama sunuyor.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 138 gösterim
138 gösterim
Hazır oluşturulmuş docker containerlar içindeki dosyalarda değişiklik yapmak istiyorum, fakat nasıl erişeceğimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz?
13 Temmuz 2016 Sunucular kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
1 cevap 69 gösterim
69 gösterim
docker run -name mongo-server -d mongo komutunu kullandım ve mongo sunucusunu kurdu, çalıştı da, fakat mongo client ile nasıl erişeceğimi bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz?
13 Temmuz 2016 Sunucular kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
1 cevap 112 gösterim
112 gösterim
Son yıllarda oldukça adı geçen bu "bulut teknolojisi" nedir?
5 Aralık 2016 Sunucular kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 73 gösterim
73 gösterim
Linux bir ortamda çalışan web uygulamam bir dosyanın altına erişmeye çalışıyor ancak yazma hakkı olmadığı için içine kayıt edemiyor. SSH ile bağlandığım bu ortamda hangi komutlar ile ihtiyacım olan yetkilendirmeyi yapabilirim . chmod diye birşey duydum bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır?
8 Kasım 2017 Sunucular kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 140 gösterim
140 gösterim
Web uygulama sunucum olan Tomcat'i restart ederken , shutdown yaptığım server nedense "Address already in use" hatası alıyor. Neden böyle bir hata alıyor olabiirim? org.apache.catalina.LifecycleException: Failed to initialize component [Connector ... .net.DefaultServerSocketFactory.createSocket(DefaultServerSocketFactory.java:49) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint.bind(JIoEndpoint.java:400)
8 Kasım 2017 Sunucular kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu