search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
402 gösterim
Docker ve Container tam olarak nedir bilgisi olan var mı? Farkı var mıdır? Neden bu(bunlar) ortaya çıkmış, hangi tür projelerde tercih edilir ya da edilmez? Getirdiği avantajlar nelerdir?
Unix/Linux kategorisinde 2.0k puan

1 cevap

0 oy
Sanallaştırma kavramına hakimsen, docker daha hafif bir sanallaştırma aracı. Normalde sanal bir makine kurduğun zaman fiziksel makinendeki ram/hdd/CPU kaynaklarının herbirisi için bir ayarlama yapman ve sanal makinelere paylaştırman gerekir. Docker bunun yerine linux çekirdeği üzerinde bir geliştirmeyle özellikle HDD üzerindeki ayırdığın alanı azaltıp CPU ve Ram ortak kullanıma yönelik bir yapı içeriyor.

Her kurulan sanal makine örneğine de container deniyor.
6.1k puan

Bu resim güzel bir açıklama sunuyor.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 1.3K gösterim
1.3K gösterim
Hazır oluşturulmuş docker containerlar içindeki dosyalarda değişiklik yapmak istiyorum, fakat nasıl erişeceğimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz?
13 Temmuz 2016 Sunucular kategorisinde kenan 6.1k puan sordu
0 oy
1 cevap 137 gösterim
137 gösterim
Öncelikle Docker 'da oldukça yeniyim, yapıyı anlamaya çalşyorum. Docker Image nedir? içeriğinde neler bulunur? bildiğim kadarıyla dockerhub dan içerik indiriyor, bir de kendi ortam kurulumu image ı oluyor . İkisinin birleşimi. Bu image oluştuktan ... hızlıca yaratırlıyor diye biliyorum. Tekrar yeni baştan indirip, yeni dosya yaratmaları olmadığından hızlı bir instanceları veriyor diye anladım.
3 Eylül 2020 Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 221 gösterim
221 gösterim
docker run -name mongo-server -d mongo komutunu kullandım ve mongo sunucusunu kurdu, çalıştı da, fakat mongo client ile nasıl erişeceğimi bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz?
13 Temmuz 2016 Sunucular kategorisinde kenan 6.1k puan sordu
0 oy
1 cevap 245 gösterim
245 gösterim
Son yıllarda oldukça adı geçen bu "bulut teknolojisi" nedir?
5 Aralık 2016 Sunucular kategorisinde tolgacelik.art 2.0k puan sordu
0 oy
1 cevap 294 gösterim
294 gösterim
Docker konusuna bakarken openshift kavaramı karşıma sıkça çıktı. Bu yapı bize ne tür olanaklar sağlar?
16 Aralık 2021 Genel Kavramlar kategorisinde ŞEYMA 316 puan sordu