Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
JIT nedir? Nasıl kullanlır?

Açık 1 Cevaplar 494 Gösterim Genel Kavramlar
Java'da JIT ne demek?
Nasıl kullanırız? JIT kullanmak/kullanmamak arasındaki fark nedir?

1 cevap

0
Programlamada bildiğimiz gibi yazdığımız kodu derleyerek makinenin anlayacağı şekle çeviren uygulamalar var. Bunlara derleyici diyoruz. Bu derleyiciler genelde kodu alıp derleyip makine kodunu çıkardıktan sonra o kod bir daha değişmez ve her makine(işletim sistemi) için ayrı ayrı derlenmesi gerekir.

Yorumlamalı dillerde ise hiç derlenmiyor ve sürekli bir sanal makineler üzerinden çalıştılırılıyor. Her seferinde yeniden yorumlandığı için performans sorunu oluyor.

JIT (Just In Time) Bu ikisini hibrit olarak birleştiren bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Elimizdeki uygulamayı direk derleme işlemine sokmadan, uygulama çalışmaya başladığı zaman eğer çalışma kriterleri uygunsa o anda makine koduna çevirerek hafızada saklama yoluna gidiyor. İlgili kod parçası tekrar çalışması gerektiği zaman hafızadaki derlenmiş kod üzerinden çalışmaya başlıyor. Bu sayede daha performanslı çalışıyor.

Kullanma kısmına gelince; programcının JIT kullanması için ekstradan birşey yapmasına gerek yok. Kendiliğinden çalışıyor. Tabiki JIT desteği olan bir dil kullanmak gerekir :) Yani C++ kullanıp JIT beklemek pek mantıklı değil keza desteklemez. Java tabanlı .net tabanlı diller ve Python kullanılabilir.
(5.5k puan)