Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
JRE, JDK, JVM, JEE, JSE, JME kısaltmaları nedir?

Açık 1 Cevaplar 349 Gösterim Java
Selamlar,

JRE/JDE/JVM/JEE/JSE/JME kısaltmaları nedir?

Ben bir uygulama yazmak istediğim zaman bunlardan hangisini/hangilerini kurmam gerekiyor?

Hepsi kurulmalı mı?

1 cevap

0
JRE - Java Runtime Environment : Javada yazılmış bir uygulamanın çalıştırılması için gerekli.
JDK - Java Development Environment : Javada yazdığınız kodun derleyip çalışır bir uygulamaya çevrilmesi için gerekli. JRE zaten içinde bulunur.
JVM - Java Virtual Machine : Java uygulamalarının çalıştırılması için oluşturulan bir sanal makinedir. JRE ve JDK içinde bulunur. Ayrıca kurulmaz.
JEE - Java Enterprise Edition : Java için bir uygulama çatısı (framework) denilebilir. İçinde büyük firmaların ihtiyaç duyacağı kütphaneler vardır. Veri tabanı işlemleri, mail atma işlemleri, bağlantı işlemleri gibi.
JSE - Java Standard Edition : Temel olarak bildiğimiz java. İçinde JEE uygulama çatısı yok. Temel işlemler var.
JME - Java Micro Edition : Eskiden java temelli telefonlar için uygulama geliştirmeye yarayan uygulama çatısıydı. Artık telefon için pek kalmadı. Ama java desteği olan aletlerde (çamaşır makinesi, buzdolabı, klima) hala çalışır durumda.
(4.5k puan)