search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
374 gösterim
Spring'de @Component, @Service, @Controller  ve @Repository ne işe yarar. Farkları nelerdir?
Unix/Linux kategorisinde 1.9k puan

1 cevap

0 oy
Spring içinde @service, @controller ve @repository annotationları arasında gerçekleştirimde bir fark yok. Hepsini birbiri yerine kullanabilirsin. Sadece @component diğerlerinden ayrılabiliyor. İlk üçü için ise mantıksal ayrım genelde uygulanıyor.

@Controller, @Service, @Repository = Programsal olarak fark yok. Mantıksal olarak MVC yapısında Controller var. Controller sınıflarını @Controller annotation ile belirtmek kod okunurluluğunu artırır. n-katmanlı mimaride de veri erişim katmanı ile kodun iş katmanı birbirinden ayrılır. @Repository veri erişim katmanı olarak kullanılan sınıfların belirlenmesinde @service ise iş katmanında yani detaylı iş kodlarının olduğu sınıfları belirlemek için kullanılır. Bu üç annotation da belirtildiği sınıfı application scope (uygulama alanı) olarak oluşturulur.

@Component ise spring tarafından yönetilmesi istenen bütün sınıflar için kullanılabilir. Component'in farkı bu annotation ile yaratılacak sınıfın hangi alanda geçerli olacağını belirtebilirsin. Yani @Component(['session', 'request','application']) session/request/application/kendine ait bir alanda (scope) kullanabilirsin.
4.6k puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 27 gösterim
27 gösterim
Spring'de @Repository ve @Autowired nasıl ve hangi amaçla kullanılır? Bu annotationları kullanmadan projemiz çalıştırabilir miyiz? spring uygulaması bunları algılayabilir mi? Örneğin CrudRepository yu extend ettim bir interface'imde ancak annotation koymazsam olur mu? //@Repository public interface EmployeeRepository extends JpaRepository<Employee,Long>{ }
20 Haziran Genel Kavramlar kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 699 gösterim
699 gösterim
Selam, Bir java projesi yaparken Serializable interface ini implement edilmesinin amacı nedir? Kullanımı ne gibi bir avantaj sağlar. public class User implements Serializable { ....... }
4 Şubat 2017 Java kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu
0 oy
1 cevap 112 gösterim
112 gösterim
package com.test.user; import java.util.Set; import javax.xml.namespace.QName; import javax.xml.parsers.DocumentBuilder; import javax.xml.parsers.DocumentBuilderFactory; import javax.xml.parsers.ParserConfigurationException; import javax.xml.soap.SOAPBody; ... null olduğu için herhangi bir atama işlemi gerçekleştiremiyorum. services.xml içinde gerekli tanımlar yapıldı. Bunu nasıl başarabilirim.
3 Ocak 2019 Java kategorisinde asefat 141 puan sordu
0 oy
1 cevap 584 gösterim
584 gösterim
Selamlar, Tek yönlü şifrelerin ne olduğu ve hangi amaçla kullanıldığı ile alakalı bilgi verebilir misiniz?
15 Kasım 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 4.6k puan sordu
0 oy
1 cevap 216 gösterim
216 gösterim
Docker ve Container tam olarak nedir bilgisi olan var mı? Farkı var mıdır? Neden bu(bunlar) ortaya çıkmış, hangi tür projelerde tercih edilir ya da edilmez? Getirdiği avantajlar nelerdir?
12 Mart 2018 Unix/Linux kategorisinde tolgacelik.art 1.9k puan sordu