Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
açık kaynak kod ne demektir?

Çözüldü 1 Cevaplar 69 Gösterim Genel Kavramlar
açık kaynak yazılımda ne anlama gelir? neden tercih edilir veya edilmediği durum da var mıdır?
kapalı

1 cevap

0
En İyi Cevap
Güzel ve kapsamlı bir soru.

Richard Stallman (kendisi açık kaynak kodun babası sayılır) der ki:

Bilgisayar çağı gelene kadar veya bilgisayar haricinde bir ürün aldığınız zaman o ürünü kontrol edersiniz. Yani bir araba alırsınız, arabayı sürdüğünüz zaman araba sizin istediğiniz yere gider. Ya da TV alırsınız istediğiniz kanalı izlersiniz. Birçok alan için bu böyledir. Ama bilgisayar aldığınız zaman tam anlamıyla istediğiniz şeyleri yapabildiğinizi ya da daha doğrusu istemediğiniz birşeyin yapılmadığını bilemezsiniz. Bilgisayar sizi yönlendirir, hangi sitelere gireceğinizi söyler. Bunları arkada biriktirir, isterse sizi maddi manevi zarara sokabilir. Kısaca hayatınızı sizin yönlendirmemenizi sağlayabilir ve siz farkında olmazsınız. Parasını vererek aldığınız ürüne siz egemen olmalısınız. Ürün size egemen olmamalı. O yüzden yazılımların içinde ne yaptığını bilmek en doğal hakkımız. Girdiğimiz siteler, kullandığımız uygulamalar, oynadığımız oyunlar tamamen kayıt altında olmamalı ve bunun doğruluğunu anlayabilmek için elinizde olan tek silah uygulamanın kodunun açık olması. O yüzden insanlar açık kaynaklı kodlara daha çok yönelmeli.

Ben bu konuşmayı ilk dinlediğimde bayağı aydınlanmıştım. Bir TV kanalında haber programında dinledim sanıyorum.

Kısa bir tanımla, kullandığınız uygulamaların kodlarının kamuya açık olması durumudur. Çeşitli lisansları mevcuttur. Açık kaynak olması uygulamanın ücretsiz olduğu anlamına gelmez ama genel olarak kişisel kullanımlarda ücretsiz oluyor.
(4.8k puan)
seçti