Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
101 gösterim
flyway ile database migration yapma hakkında bilgisi olan var mı? Bir arkadaş migration işleri için flyway kullanmayı önerdi.

Normal migration'dan ne farkı vardır?
Veri Tabanı kategorisinde (1.7k puan) sordu

1 cevap

0 oy
migrate, kelime anlamı göç etme. Biz kullanırken bir sistemden birine veya bir versiyondan diğerine göç etmek olarak kullanıyoruz.

Flyaway bu işlemlerin ikisi için de kullanılabileceğini düşünüyorum. Ben örneklerine zamanında bakmıştım daha çok versiyonlar arası göç etmek gibi algıladım. Ama sonuşta sorgular da çalıştırılabildiğine göre sistemler arası da kullanılmaya çalışılabilir.

Neyse, örnek olarak wordpress ürününe benzer bir ürün yazıyorsun ve sürekli arka arkaya sürümler çıkaracaksın. Haliyle her ürün versiyonunda (ya da bazılarında) veri tabanı yapını değiştireceksin. Bunu otomatik olarak ürününle beraber dağıtmak istersen hangi scriptleri, uyguladın, hangi tabloların kolonlarını düzenledin gibi konular aklına soru olarak gelmeye başlayacak. Flyaway bunlar için sana olgunlaştırılmış bir altyapı veriyor. Veri tabanı betiklerini alıp versiyonlandırarak daha rahat uygulaman için yardımcı oluyor. Nasıl oluyor kısmı için dökümanlarını okumak faydalı olur :) Temel olarak kenarda bir tabloda dosya dosya uygulanılan betikleri tutup işliyor diye söyleyebilirim.
(3.3k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 39 gösterim
39 gösterim 15 Şubat Veri Tabanı kategorisinde erkanerkisi (207 puan) sordu
0 oy
1 cevap 58 gösterim
58 gösterim 3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan (3.3k puan) sordu
0 oy
1 cevap 383 gösterim
383 gösterim 27 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde tolga (1.7k puan) sordu
0 oy
1 cevap 26 gösterim
26 gösterim 4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter (133 puan) sordu
0 oy
1 cevap 11 gösterim
...