Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
Web Server ile Application Server farkları nedir?

Açık 1 Cevaplar 2145 Gösterim Genel Kavramlar
Java ile bir internet sitesi yaparken tomcat kullanacaktım. Ama internette biraz bakındığım zaman web server ve application server diye bir konuya geldim. Tomcat ne oluyor? Benim işimi görmez mi?

Web server ile application server arasında fark var mı?

1 cevap

1
  • Temel anlamda baktığın zaman ikisi de aynı işi yapar gibi görünür.
  • Daha çok java camiasında kullanılan bir kavramdır. En azından PHP ya da .net üzerinde öyle bir kavram görmedim.
  • Web server daha basit bir yapıda olup, çok detaylı destekler vermez. Mesela JEE kütüphaneleri kullanmak istediğin zaman bir web server (tomcat, jetty, vb.) sana java mail sağlamaz, ya da JSF direk vermez. Bunun yerine senin gerekli kütüphaneleri toplayıp kendi uygulamanın içinde sağlaman gerekir. Application server (uygulama sunucusu) bunları sağlar. Bu şekilde uygulamanın boyutu küçülür. Gerçi bence web server da aynı şekilde kullanılabilir.
  • Web server daha çok HTTP protokolü üzerinden çalışır, uygulama sunucusu ise genelde HTTP üzerinden çalışmasına rağmen başka protokoller de destekleyebilir, EJB veya RPC gibi konuları destekleyebilir (EJB den emin değilim ama RPC yi web server üzerinde de kullanabilirsin, sonuçta web servisler var jaxws, cxf vb.)
  • Bazı kaynaklarda uygulama sunucusu connection pooling destekler diyor ama, bildiğim kadarıyla tomcat'de destekliyor. Burada şahsen bir fark göremedim.
  • Uygulama sunucuların şimdiye kadar gördüğüm en güzel özellikleri; ekranları üzerinden verdikleri destekler. Mesela JNDI tanımı yapacaksan, connection kapat/aç işlemlerini yapacaksan, açık bağlantıları takip edeceksen, uygulama üzerinde hafıza analizleri yapacaksan uygulama sunucuları kullanmak daha rahat oluyor.
  • Uygulama sunucularda yükü dağıtmak için çok gelişmiş özellikler olabiliyor, bkz Web application sphere. Ama fiyatı dolayısıyla kullanmak istemeyebilirsin :)

Uzun lafın kısası;

Benim yorumum web sunucu uygulama sunucusunun alt kümesi oluyor. Fazladan sağladığı özellikler olmasına rağmen bunlar basit uygulamalarda çok önemli olmayabilir. Fiyat/performans eğrisinde bakarsan java dünyasında büyük kuruluşlar -örneğin bankalar- uygulama sunucu kullanırken, geriye kalan (Yani java dünyasının %80'i civarı) tomcat kullanıyor.

(5.6k puan)