search
Giriş
Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
1 oy
259 gösterim
Genel olarak insanların yaklaşımı static değişken daha az kullanılmalı şeklinde. Neden static değişken az kullanılmalı? Sakıncaları nelerdir? Yerine ne önerirsiniz?
Genel Kavramlar kategorisinde 5.7k puan
düzenledi

2 Cevap

1 oy
öncelikle static değişkenler nesne yönelimli tasarıma tam olarak uygun değildir. her yerden her zaman erişilebilir. yani sizin static değişkeni kullandığınız anda başka bir yerden manipule edilebilir. Bu kontrolsüzlük pek istenen bir durum değildir. gerekli olduğu durumlarda sabit veya salt-okunur tanımlanarak kullanılabilir.

ayrıca ee kadar static değişken varsa bu memory alanında o kadar hafıza kaybı demektir. static değişkenler uygulama yüklendiği anda boyutu kadar yer kaplar. uygulama sonlanana kadar orda kalır.
134 puan
1 oy

Uygulamalarda static değişken az kullanılmalıdır şeklinde bir yaklaşım olmaması gerekir.Benim görüşüm asıl önemli olan static değişkenleri nerede kullanmak mantıklıdır nerede kullanmamak gerekir bunun ayırımını yapabilmektir.

 Sabit olan yani hiç bir şekilde değişmeyecek bir veriyi tutmak istiyor isek ve bu veri birden fazla yerden kullanılıyor ise burada static değişken kullanabiliriz.Ki kullanmalıyızda. Fakat tam tersi durumda verimiz sürekli değişken bir veri ise ve birden fazla yerde kullanılıyor ise bunu static bir değişkende tutmak mantıklı olmayacaktır.

106 puan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 97 gösterim
97 gösterim
Merhaba Static ifadesini genelde nerelerde kullanmak faydalıdır? Örneğin Database operation'ları yöneten bir class da uygulamak (örneğin bir id vererek select den bir satır döndürme) uygun olur mu? Karşılaştığım bir konu da database operations içeren classta ... olması 2 thread olduğunda bozulmalara neden olabilir. Bu gibi durumlar genel anlamdaki projelerde nasıl handle ediliyor? Teşekkürler.
26 Ağustos 2017 Java kategorisinde erkanerkisi 211 puan sordu
0 oy
0 cevap 64 gösterim
64 gösterim
Diğer frameworklerin içinde neden react native tercih edilmeli? Diğerlerinden farkı ve avantajları neler?
4 Kasım 2020 Genel Kavramlar kategorisinde kupanintorunu 347 puan sordu
0 oy
1 cevap 83 gösterim
83 gösterim
Selam, React te component içinde nasıl değişken tanımlarız? component içinde tanımlanan değişkeni nasıl kullanırız?
11 Kasım 2020 Genel Kavramlar kategorisinde kupanintorunu 347 puan sordu
0 oy
1 cevap 143 gösterim
143 gösterim
l_value ve r_value (sağ ve sol değerler ) nedir ?
3 Kasım 2019 Genel Kavramlar kategorisinde begum22 116 puan sordu
0 oy
1 cevap 165 gösterim
165 gösterim
Dünya'ya baktığımız zaman onlarca programlama dili var. Türkiye'de ise daha çok .net/java/php konuları rövaşta gibi görünüyor. Peki "şu programlama dili şurada iyidir" gibisinden bir anlayış var mı? Yani hangi dili hangi iş için kullanmamız mantıklıdır? Mesela; Hangi iş için .net? Hangi iş için java? Hangi iş için php? Hangi iş için ruby? Hangi iş için python? vs.
12 Aralık 2016 Genel Kavramlar kategorisinde kenan 5.7k puan sordu