Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın Türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

0
List ile ArrayList arasındaki fark nedir?

Çözüldü 1 Cevaplar 3432 Gösterim Algoritma
Selamlar,

Genellikle   List <xx> Liste = new ArrayList <xx>  bu kullanılıyor. Bu yapıyla aşağıdaki yapının farkı var mıdır?

ArrayList <xx> Liste = new ArrayList <xx>

Daha doğrusu ArrayList ile List arasındaki fark nedir ve object olarak bir liste tutacağız hangisini tercih etmekte fayda var?
kapalı

1 cevap

2
En İyi Cevap
List bir arayüz(interface) olarak programala dili tarafından veriliyor. Bir listede olması gereken özellikler list arayüzü ile belirleniyor. Ekleme, çıkarma, bir index üzerindeki değere gitme gibi özellikleri var. Ama arayüzlerin özelliği olarak listenin nasıl gerçekleştirildiği bilgisini tutmaz. Sadece özellikler var, yani alıp liste olarak kullanamayız. Kullanabilmek için list arayüzünü gerçekleştirmiş sınıflardan birini yaratıp kullanmak gerekir. Senin örneğinde gerçekleştirim için ArrayList kullanmışsın.

Java'da list gerçekleştirimi sunan sınıflar ArrayList ve LinkedList'dir.

Kullanırken

List<> xx = new ArrayList<>();
List<> yy = new LinkedList<>();

olarak kullanılabilir. Elinizdeki değişken xx veya yy, tip olarak List özellikleri gösterirken arkadaki hafıza kullanımları farklıdır.

Toparlarsak kullanım olarak aynı, hafıza yönetimi ve performans olarak farklı özellik gösteren listeler var. Eşittirin sol tarafındaki hangi özellikleri kullanacağını, sağ tarafındaki de bu özellikleri veren hangi sınıfı kullanacağını belirtiyor.

İyi çalışmalar,
(5.3k puan)
seçti