Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

622 soru

648 cevap

194 yorum

127 üye

Hoş geldiniz!!

Ülkemizde yazılım sektöründe çalışan biriyseniz, çok fazla sorunla karşılaşıp sizde ani tepkiler veriyorsanız :), bazen günlerinizi harcayıp sonuca ulaşmaya çalışıyorsanız, yalnız değilsiniz. Tecrübelerimizi paylaşmak, tecrübelerinizden faydalanmak istediğimiz için buradayız.
Sizi de bekliyoruz.
+1 oy
24
Kendimize ait yazdığımız, şirket adıyla başlayan yaklaşık 15 adet windows servis var. Hepsi aynı sunucuda bulunuyor.  Herhangi bir versiyon geçişi gibi operasyonel işlem öncesinde bu windows servisler kapatılıyor, sonrasında ise tekrar açılıyor. 15 tane windows servise ayrı ayrı stop start vermek epey zamanımı alıyor. Özellikle her servisin başlaması 1 dk civarında sürdüğünde 15 servis için en az 15 dk beklemek gerekiyor. bir de bunların test'i olduğunu düşünürsek çok zaman kaybı.

 Bunun yerine bir komutla kısa yoldan hepsini durdurmak-başlatmak mümkün müdür?
Sunucular kategorisinde (553 puan) sordu

1 cevap

0 oy

Aşağıdaki komutla Windows Powershell'de HAS_ ile başlayan tüm windows servisleri durdurabilirsiniz.

Get-Service | Where-Object {$_.displayName.StartsWith("HAS_")} | Stop-Service

Aşağıdaki gibi de start edebilirsiniz.

Get-Service | Where-Object {$_.displayName.StartsWith("HAS_")} | Start-Service

Aşağıdaki şekilde de restart işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Get-Service | Where-Object {$_.displayName.StartsWith("HAS_")} | Restart-Service

Windows PowerShell'i  "Run as Administrator" ile çalıştırılması gerekiyor. Aksi taktirde yetki sorunuyla karşılaşıp hata alabilirsiniz.

(553 puan) cevapladı
Powershell nedir?
...