Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
NodeJS nedir?

Açık 1 Cevaplar 22 Gösterim Web Programlama
NodeJS teknolojisi tam olarak nasıl oluyor? JS den farkı nedir?

1 cevap

0
Bu soruya farklı açılardan birkaç tane cevap verelim.

1-Son zamanların en revaşta kavramlarından birisi. Atom/VS Code/Brackets gibi editörlerin alt yapısında kullanılan teknoloji.

2-Normalde javascript dediğimiz zaman eskiden sadece bir tarayıcı üzerinde çalışan kod parçaları olarak düşünürken, javascript betik dilini artık sunucu taraflı, dosya işlemlerini de destekleyen, kendine ait bir sunucu desteği verilen, özellikle web projeleri geliştirmek için bir back-end ortama çeviren bir ortam. Evet java gibi, .net gibi istediğimiz hemen her işi yapabiliyoruz. Tabii ki uygun olduğu olmadığı işler var.

3-Kendi içinde paket yönetim sistemi bulunan (npm, gulp, vb...), hibrit mobil uygulamalara da olanak sağlayan (ionic, vb..) bir ortam.

Başka bir deyişle javascript dilini tarayıcının dışına taşıyıp artık işletim sistemi düzeyinde çalışabilmesi için oluşturulmuş ortam.
8 Kasım 2016 kenan (2,835 puan) cevapladı
...