Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

622 soru

648 cevap

194 yorum

127 üye

Hoş geldiniz!!

Ülkemizde yazılım sektöründe çalışan biriyseniz, çok fazla sorunla karşılaşıp sizde ani tepkiler veriyorsanız :), bazen günlerinizi harcayıp sonuca ulaşmaya çalışıyorsanız, yalnız değilsiniz. Tecrübelerimizi paylaşmak, tecrübelerinizden faydalanmak istediğimiz için buradayız.
Sizi de bekliyoruz.
0 oy
98
.NET ile C# kavramları nedir? Arasındaki fark nedir?
.Net kategorisinde (1.6k puan) sordu

2 Cevap

+1 oy

.Net, üzerinde farklı dillerin çalıştığı bir ortamdır. Çok benzer olmamakla beraber windows ya da linux gibi diyebiliriz. Yani windows'a uygulama geliştirmek veya linuxa ugulama geliştirmek de benzer bir konsept oluyor. Benzememesinin sebebi işletim sistemlerin üzerinde çalışmasdır. Direk emsali Java Runtime'dır. Yani .net linux üzerinde de çalışabilir windows üzerinde de. 

.Net çok genel bir kavram, microsoft un kendi dilleri için java runtime'a karşı oluşturduğunu söyleyebiliriz. .Net içinde sadece c# ı barındırmaz, ayrıca F#,Vb ve C++ da vardır. Arama motorlarından .NetFrameWork yazdığınızda binlerce yazı çıkıyor.

(129 puan) cevapladı
+1 oy
Çok kısa olarak düşünürsek; C# program yazmak için kullanılan bir dil. .Net'de C# ile yazılmış olan uygulamanın çalışacağı ortamdır. Windows 7'den sonra sanıyorum windows içinde direk geldiğinden kurmaya gerek kalmaz. Eski windows sürümlerinde gerekliydi.

Şu anda .net ortamının Linux'a da uyarlanmış hali var, adı Mono. C# ile yazdığın uygulamaları temel olarak Linux'da da çalıştırması düşüncesiyle geliştirildi. Ama ne kadar başarılı bilmiyorum.
(1.6k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 26
26 2 Kasım 2016 .Net kategorisinde Kerim (159 puan) sordu
0 oy
1 cevap 43
0 oy
1 cevap 31
0 oy
1 cevap 29
29 9 Ocak 2017 C/C++ kategorisinde Kerim (159 puan) sordu
0 oy
2 cevap 33
33 2 Aralık 2016 Web Programlama kategorisinde kenan (2.9k puan) sordu
...