Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Hangi javascript component kütüphanesi, neden?

Açık 2 Cevaplar 153 Gösterim Javascript
Selamlar arkadaşlar,

Kişisel tecrübelerinizde hangi JS kütüphanelerini kullandığınızı ve nasıl izlenimler edindiğinizi merak ediyorum.

Angular/JQuery/dojo/dhtmlx/kendo vb.

Ayrıca bugün için bir uygulama geliştirseniz hangi js kütüphanesini kullanırdınız?

Bu soruya kendim de cevap vermeyi düşünüyorum :)

2 Cevap

0
Kendi kullandığım js component kütüphaneleri olarak aşağıdakileri sayabilirim.

JQuery UI : Genelde baştan sonra bir kütüphane olmak yerine gerekli olan yerlerde html içine gömülen kısımlar ile component yaratmaya çalışıyoruz. Kodlama anlamında basit görünse de kod çoğaldıkça organizasyonu zor olmaya başlıyor. Biraz programcılık tecrübesi ile sorun olmayabilir. Şu anda sanıyorum dünya da en çok kullanılan js component kütüphanesi.

DHTMLX: Baştan sona güzel olabilecek bir altyapı sağlıyor. Eksik kalan kısımları ben çalışırken layout (ekran tasarımı için) konusunda çok rahat olamamıştım. O zamanlar component sayısı konusunda da sıkıntı vardı. Ürün geliştirmek istiyorsanız GPL ile lisanslama yapıyordu.

PrimeUI : Son zamanlarda ilgilenme isteği duyduğum bir JS kütüphanesi. Primefaces ile kullanabildiğimiz componentlerin hemen hepsini js olarak da bize veriyor. Ürünün Türkiye'den çıkması da ayrıca bir tercih sebebi olabilir.

Bunlar harici GWT ile çalışma fırsatım oldu. Fakat şu anda görüleceği üzere Google kendisi de GWT tarafına pek eğilmiyor. Şahsen tercih etmiyorum :)

Başka aklıma gelenler olursa yazarım.
15 Şubat 2016 kenan (2,835 puan) cevapladı
0
React kullaniyorsaniz, bir arkadasim https://ant.design bu kutuphaneyi onerdi.
7 Ocak 2017 kenan (2,835 puan) cevapladı
...