Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
Crone job nedir?

Açık 1 Cevaplar 20 Gösterim Genel Kavramlar
Crone job nedir? Java ile cron job nasıl yaratmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz.

1 cevap

1

Crontab linux işletim sistemlerinde zamana bağlı otomatik iş yapmak için bir uygulamadır. Crone Job olarak da anılır. Yanlış bilmiyorsam linux ile beraber kurulu gelmesi lazım. Ayrıca bir kuruluma gerek olmamalı. Benzeri windows'da da zamanlanmış görevler adıyla var. Bir uygulamayı ya da sistemin bir özelliğini her dakika, her saat, her gün ya da belirlediğin zamanlarda çalıştırsın gibi özellikleri vardır. Örneğin her saat başı sisteminizdeki işlemci kullanımını bir log dosyasına koydurabilirsiniz, ya da yazdığınız bir uygulama var her saat başı o uygulamayı çalıştırmayı yapabilirsiniz. Uygulamanın kendisine bir thread tarzı birşey yapmadan halletmiş olursunuz.

Kullanımı

> cronetab -e
dediğimiz zaman nano ile bir dosya açılır, onun içine de tanımlar yapılır.

0 5 * * 1 tar -zcf /var/backups/home.tgz /home/
Bu satırdaki örnek güzel olacaktır. Her hafta, haftanın ilk günü saat 5:00 de yedekleme yapmak üzerine tanımlanmış bir job.

AlanOlabilecek değerler
dk (minute)0-59
saat (hour)0-23
ayın günü (day of month)1-31
ay (month)1-12 
haftanın günü (day of week)0-7 (0 yada 7 pazar)


Umarım işe yarar.

1 Aralık 2017 kenan (2,835 puan) cevapladı
...