Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
"analyze table TABLENAME compute statistics " ne işe yarar?

Çözüldü 1 Cevaplar 16 Gösterim Veri Tabanı
oracle veri tabanında "analyze table TABLENAME compute statistics " ne işe yaradığını bilen var mı?

1 cevap

1
En İyi Cevap
Oracle sistemlerinde her bir sorgu çalışmadan önce bir optimizasyon motoruna girer. Bu motor o ana kadar veri tabanında toplanmış istatistikleri baz alarak arattırmanın nasıl yapılacağı konusunda bir çalışma yapar ve execution plan dediğimiz planlama çıkar. Sorgu bu plana göre atılır. Özellikle çok yoğun veri girişleri (migration gibi) yapıldığı zaman oracle optimum olarak sorgu maliyetlerini çıkarmak konusunda zorlanabilir.

Bazı durumlarda çalıştırdığınız sorgular hızlı olmasını beklemenize rağmen yavaş çalışır. Bunun sebebi istatistiklerin tam olarak düzgün olmaması olabilir. Bu durumda veri tabanı istatistiklerinin düzenlenmesi ve yeniden oluşturulması için tablolar üzerinde analiz işlemi çalıştırılır. Senin sorduğun soru da bir tablo üzerindeki istatistiklerin hesaplanması için kullanılan komut oluyor.
3 Ekim 2017 kenan (2,833 puan) cevapladı
22 Ekim 2017 tolga seçti
...