Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi
0 oy
71 gösterim
flyway ile database migration yapma hakkında bilgisi olan var mı? Bir arkadaş migration işleri için flyway kullanmayı önerdi.

Normal migration'dan ne farkı vardır?
Veri Tabanı kategorisinde (1.6k puan) sordu

1 cevap

0 oy
migrate, kelime anlamı göç etme. Biz kullanırken bir sistemden birine veya bir versiyondan diğerine göç etmek olarak kullanıyoruz.

Flyaway bu işlemlerin ikisi için de kullanılabileceğini düşünüyorum. Ben örneklerine zamanında bakmıştım daha çok versiyonlar arası göç etmek gibi algıladım. Ama sonuşta sorgular da çalıştırılabildiğine göre sistemler arası da kullanılmaya çalışılabilir.

Neyse, örnek olarak wordpress ürününe benzer bir ürün yazıyorsun ve sürekli arka arkaya sürümler çıkaracaksın. Haliyle her ürün versiyonunda (ya da bazılarında) veri tabanı yapını değiştireceksin. Bunu otomatik olarak ürününle beraber dağıtmak istersen hangi scriptleri, uyguladın, hangi tabloların kolonlarını düzenledin gibi konular aklına soru olarak gelmeye başlayacak. Flyaway bunlar için sana olgunlaştırılmış bir altyapı veriyor. Veri tabanı betiklerini alıp versiyonlandırarak daha rahat uygulaman için yardımcı oluyor. Nasıl oluyor kısmı için dökümanlarını okumak faydalı olur :) Temel olarak kenarda bir tabloda dosya dosya uygulanılan betikleri tutup işliyor diye söyleyebilirim.
(3k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 20 gösterim
20 gösterim 15 Şubat Veri Tabanı kategorisinde erkanerkisi (198 puan) sordu
0 oy
1 cevap 55 gösterim
55 gösterim 3 Kasım 2016 Veri Tabanı kategorisinde kenan (3k puan) sordu
0 oy
1 cevap 249 gösterim
249 gösterim 27 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde tolga (1.6k puan) sordu
0 oy
1 cevap 22 gösterim
22 gösterim 4 Ekim 2016 Veri Tabanı kategorisinde oyigiter (133 puan) sordu
0 oy
1 cevap 29 gösterim
...